Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Do Prahy přijedou světoví odborníci na rostlinné hormony

Věda

  6:28
Více než 220 vědců z 27 zemí přijede na mezinárodní konferenci o rostlinných hormonech, která začíná v Praze v neděli a potrvá do čtvrtku 5. července. Pořádá ji Ústav experimentální botaniky Akademie věd (AV ČR) a odborníci na ní budou řešit i otázky, které mají praktický význam. Je to například odolnost zemědělských plodin vyšlechtěných v posledních desetiletích.
Pokojové rostliny - ilustrační foto.

Pokojové rostliny - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Rostlinné hormony, především takzvané auxiny a cytokininy, ovlivňují růst, vývoj a fyziologické pochody v rostlinách. Rozhodují o tom, jak zemědělské plodiny reagují na sucho nebo horko. Znalost, jak fungují, a jak jimi lze rostliny ovlivnit, je důležitá i pro zabezpečení dostatku potravin pro světovou populaci. 

„Takzvaná zelená revoluce, která vyvrcholila v 60. letech minulého století, přinesla nové odrůdy plodin s vysokým výnosem. Tyto linie jsou ale bohužel málo odolné vůči různým stresům, třeba horku, suchu či zasolení půdy,“ uvedla Radomíra Vaňková z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Tyto vlivy mohou podle ní snížit úrodu až o polovinu, v souvislosti s globální změnou klimatu je proto tento problém naléhavý.

Výzkum rostlinných hormonů má podle předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové v České republice a předtím v Československu dlouhou tradici. Letošní konference je desáté podobné setkání. To první se konalo v roce 1972 v Liblicích a ve své době představovalo jednu z mála možností, kdy se mohli osobně setkat odborníci z komunistických a západoevropských zemí a z Ameriky.

Na konferenci přijedou například vědci z USA, Austrálie, Japonska a Jižní Koreje. Mezi nejvýznamnějšími řečníky budou zakladatel Evropské organizace pro rostlinnou biologii Dirk Inzé z Belgie, český rodák působící v Rakousku Jiří Friml, který se zabývá auxiny, a Joe Kieber z USA, expert na působení cytokininů.

Autor: