Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důkaz o skutečném králi Ithaky: archeologové objevili Odysseův palác

Věda

  10:00
ATHÉNY/PRAHA - Řečtí archeologové objevili na ostrově Ithaka Odysseův palác. Nálezy mají dokázat, že byl hrdina Homérova eposu skutečnou historickou postavou.

Objev Odysseova paláce - grafika foto: Archiv/koláž šimon/LN

Deset let vlastních vykopávek trvaly řeckým studentům archeologie práce na ostrově Ithaka. Tedy stejně dlouho, jak podle Homéra trvalo bloudění bájného Odyssea Laertiada, než se z trojské války vrátil do svého království; stejně dlouho, jak předtím trvala trojská válka sama – ale zároveň jen z poloviny tak dlouho, jak na ithackého krále věrně čekala jeho žena Pénelopé a syn Télemachos, který se jej jako dvacetiletý nakonec vydal hledat.

A zdá se, že závěry archeologického průzkumu posunou svět zase o krok blíže k poznání základů starořecké mytologie. Vedoucí programu ze západořecké Janinské univerzity totiž před dvěma dny oznámili, že s největší pravděpodobností objevili pozůstatky Odysseova domovského sídla. Nalezené kamenné základy podle nich kdysi náležely právě tomu královskému paláci, z nějž měla Pénelopé až do manželova návratu vytrvale odhánět dorážející nápadníky a v němž pak s ithackým králem žila šťastně až do smrti.

Archeolog o objevu paláce:

Místo nálezu je jak vystřižené z Homérova popisu.

Zprávy o objevu, jenž podporuje teorie, že Homérův odvážný a důvtipný hrdina Odysseus byl skutečnou historickou postavou a k tomu králem Ithaky, odvysílala v úterý ráno řecká televize Ant1. Základy měly patřit velkolepé třípatrové budově a jejich stáří bylo na základě výzkumů datováno na osmé století před Kristem – tedy dobu, do níž odhadem spadá i Odysseova údajná vláda nad Ithakou.

Rovněž místo nálezů se prý shoduje s domnělou polohou někdejšího královského sídla tak, jak ji vymezili někteří homérští badatelé. Studentům Janinské univerzity byly proslulé eposy Illias a Odyssea hlavním návodem a příručkou při hledání – podobně jako kdysi posloužily také německému archeologovi Heinrichu Schliemannovi při vykopávkách Troje.

"Místo nálezu je jak vystřižené z Homérova popisu," prohlásil přesvědčivě profesor Thanassis Papadopoulos, jenž zasvětil hledání královského paláce celkem šestnáct let a nenechal se přitom podle svých slov odradit ani spletitou byrokracií, ani věčným nedostatkem financí na podporu průzkumu.
Přes velký úspěch profesorova badatelského týmu však média upozorňují, že charakter nálezů bude pro důkaz jejich provázanosti s historickou postavou ithackého krále Odyssea nedostatečný. "Samotný objev paláce z osmého století je jistě velmi pozoruhodný. Zda ovšem existuje skutečná spojitost naleziště s Odysseem, zůstává otázkou," komentoval řecké závěry italský archeolog Adriano La Regina.

V odborných kruzích totiž doposud nepanuje názorová shoda ani v otázce zásadnější, a to zda je vůbec Homérovo království Ithaka místopisně totožné s ostrovem zvaným dnes v nové řečtině Ithaki.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat