Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důkaz o skutečném králi Ithaky: archeologové objevili Odysseův palác

Věda

  10:00
ATHÉNY/PRAHA - Řečtí archeologové objevili na ostrově Ithaka Odysseův palác. Nálezy mají dokázat, že byl hrdina Homérova eposu skutečnou historickou postavou.

Objev Odysseova paláce - grafika foto: Archiv/koláž šimon/LN

Deset let vlastních vykopávek trvaly řeckým studentům archeologie práce na ostrově Ithaka. Tedy stejně dlouho, jak podle Homéra trvalo bloudění bájného Odyssea Laertiada, než se z trojské války vrátil do svého království; stejně dlouho, jak předtím trvala trojská válka sama – ale zároveň jen z poloviny tak dlouho, jak na ithackého krále věrně čekala jeho žena Pénelopé a syn Télemachos, který se jej jako dvacetiletý nakonec vydal hledat.

A zdá se, že závěry archeologického průzkumu posunou svět zase o krok blíže k poznání základů starořecké mytologie. Vedoucí programu ze západořecké Janinské univerzity totiž před dvěma dny oznámili, že s největší pravděpodobností objevili pozůstatky Odysseova domovského sídla. Nalezené kamenné základy podle nich kdysi náležely právě tomu královskému paláci, z nějž měla Pénelopé až do manželova návratu vytrvale odhánět dorážející nápadníky a v němž pak s ithackým králem žila šťastně až do smrti.

Archeolog o objevu paláce:

Místo nálezu je jak vystřižené z Homérova popisu.

Zprávy o objevu, jenž podporuje teorie, že Homérův odvážný a důvtipný hrdina Odysseus byl skutečnou historickou postavou a k tomu králem Ithaky, odvysílala v úterý ráno řecká televize Ant1. Základy měly patřit velkolepé třípatrové budově a jejich stáří bylo na základě výzkumů datováno na osmé století před Kristem – tedy dobu, do níž odhadem spadá i Odysseova údajná vláda nad Ithakou.

Rovněž místo nálezů se prý shoduje s domnělou polohou někdejšího královského sídla tak, jak ji vymezili někteří homérští badatelé. Studentům Janinské univerzity byly proslulé eposy Illias a Odyssea hlavním návodem a příručkou při hledání – podobně jako kdysi posloužily také německému archeologovi Heinrichu Schliemannovi při vykopávkách Troje.

"Místo nálezu je jak vystřižené z Homérova popisu," prohlásil přesvědčivě profesor Thanassis Papadopoulos, jenž zasvětil hledání královského paláce celkem šestnáct let a nenechal se přitom podle svých slov odradit ani spletitou byrokracií, ani věčným nedostatkem financí na podporu průzkumu.
Přes velký úspěch profesorova badatelského týmu však média upozorňují, že charakter nálezů bude pro důkaz jejich provázanosti s historickou postavou ithackého krále Odyssea nedostatečný. "Samotný objev paláce z osmého století je jistě velmi pozoruhodný. Zda ovšem existuje skutečná spojitost naleziště s Odysseem, zůstává otázkou," komentoval řecké závěry italský archeolog Adriano La Regina.

V odborných kruzích totiž doposud nepanuje názorová shoda ani v otázce zásadnější, a to zda je vůbec Homérovo království Ithaka místopisně totožné s ostrovem zvaným dnes v nové řečtině Ithaki.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat