Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Glosa: Sbohem a šáteček, Palme

Věda

  6:00
Když pozorujete konec něčeho, bývá to vždy smutné. Zvláště pak, pokud se jedná o něco, co svého času patřilo mezi legendu. A nemusí se jednat nutně o člověka, stačí firma vyvíjející kapesní počítače.

Jeden z posledních modelů Palmu zaznamenal úspěch, ale osud značky nezvrátil. foto: PalmReprofoto

Informace o uzavření sítě kamenných obchodů Palmu je už jen symbolickou tečkou za sestupem této platformy. Ta byla pro mnohé prvním kontaktem se světem kapesních počítačů, nepočítáme-li nejrůznější databanky a elektronické adresáře. Černobílý dotykový displej v prvních Palmech najednou naučil lidi efektivněji pracovat: mít dobře zorganizované kontakty v adresáři stejně tak jako si plánovat rozvrh dne do nejmenšího detailu. Vše se samozřejmě musí synchronizovat s počítačem.

Mnohým také Palm ukázal cestu, jak moci pracovat a nebýt při tom zavřený v kanceláři. Kdo si vzpomene na pocit vzrušení a jistého pionýrství, když poprvé propojoval přes infraport kapesní počítač a mobilní telefon, mi dá jistě za pravdu.

A nejenom prací živ je člověk – Palm také naučil spoustu lidí číst. Jeho relativně velký a dobře čitelný displej se ideálně hodil i pro louskání delších textů a klidně i celých románů. A že to byl právě Palm, kdo tuto zásluhu nese, dokazuje název jednoho z nejbohatších zdrojů textů u nás – www.palmknihy.cz.

Nesmíme zapomenout ani na fantastickou výdrž tehdejších přístrojů, které nemusely vidět nabíječku i několik dní a přitom stále skvěle sloužily. O tom se nám dnes může i přes všechny vědecké objevy jen zdát.

Avšak zákazníci chtějí nejspíš něco jiného. Třeba multitasking, víc multimédií, spojení telefonu a kapesního přístroje do jednoho a spoustu dalšího. I když se Palm stačil vyjít vstříc, vždy byl tak nějak v závěsu. Přestože na jeho Treo 650 a 680 nedají mnozí uživatelé dopustit, na drtivou konkurenci v oblasti chytrých telefonů to nestačí.
Palm si rovněž podřezal větev sám pod sebou v okamžiku, kdy začal do svých přístrojů implementovat Windows Mobile a ukázal tak mnohým svým zákazníkům, že existuje alternativa, které je v lecčem i lepší.

Vedení Palmu odůvodňuje uzavření obchodů snahou koncentrovat své síly na vývoj nového operačního systému, který této platformě pomůže získat zpět ztracenou slávu. Ovšem bude to mít velice těžké – dnes jsou síly vyrovnané mezi Symbianem a Windows Mobile; na obou jejich uživatelé lpí se skalním zaujetím. A pokud se někam rozhodnou migrovat, pak nejspíš k nově připravovanému Androidu, který svou silou prosadí Google.

Nezbývá tak než zamáčknout slzu a rozloučit se s Palmem, který nám mnohým ukázal, o kolik může být život s kapesním počítačem jednodušší a produktivnější.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!