Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Glosa: Sekunda nebo minuta? A není to jedno?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: timesonline.typepad.com

Dlouho jsme se těšili na to, až nějaký operátor představí účtování 1+1. Konečně jsme se dočkali, radost nám ale kalí fakt, že mluvíme o minutách, nikoli o sekundách.

Když se ještě telefonovalo z analogových pevných linek, nikoho ani nejspíš nenapadlo přemýšlet nad způsobem tarifikace. Platilo se tehdy za impuls, který byl různě dlouhý podle denní a týdenní doby a podle místa, kam jste volali. Lidé tehdy ještě moc netelefonovali, monopolní Telecom se svou účtovací politikou nijak zvlášť nechlubil a lidé byli nakonec rádi, že vůbec nějaký telefon mají, a tak si ani moc nestěžovali.

Je však s podivem, jak podobné manýry, kdy ani pořádně nevíte, za co platíte, přetrvávají až do dnešních dnů. Prostě proto, že je to pro operátory výhodné. Ano, tušíte správně, na scénu se opět dostává otázka tarifikace.

Po víceméně divokých začátcích se tak nějak ustálilo, že se bude platit první provolaná minuta a všechno nad tento rámec po jednotlivých sekundách. Občas to sice vyvolalo bouři nevole, zvláště když vám takto několikrát po sobě spadl hovor do hlasové schránky, ale jak se zvyšovala životní úroveň, klesaly ceny hovorů a lidé se naučili vypínat své virtuální záznamníky, moc nesouhlasných názorů už slyšet nebylo.

A to je pro operátory vítaná příležitost, jak vyzkoušet, co všechno zákazník vydrží. Nejdříve se začalo experimentovat s tarifikací 30+30, která samozřejmě může být pro zákazníka výhodnější. Proč ale dělat věci složitě, když můžeme mít 60+30, samozřejmě výměnou za nějakou na první pohled výhodnou minutovou cenu. No a když zajdeme až tak daleko, tak proč rovnou nezavést tarifikaci po minutách, že?

Jen považte ty výhody pro zákazníka: hned po skončení hovoru si může i bez kalkulačky vypočíst, kolik provolal a stejně snadno si může zjistit, kolik mu ještě zbývá volných minut. No není to úžasné?
Celou dobu, co se jako novinář věnuji mobilním komunikacím, jsem se těšil na okamžik, kdy budu moci napsat, že některý z operátorů zavedl účtování 1+1, tedy hned od začátku pro provolaných sekundách. Toto přání se mi plní, ale v poněkud bizarní podobě: na českém trhu máme nově skutečně tarif s účtováním 1+1, mluvíme ale o minutách.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
SPECIALISTA VÝROBY/OBSLUHA LINKY - VOLNÉ VÍKENDY!

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 36 000 Kč