Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Glosa: Sekunda nebo minuta? A není to jedno?

Věda

  6:00
Dlouho jsme se těšili na to, až nějaký operátor představí účtování 1+1. Konečně jsme se dočkali, radost nám ale kalí fakt, že mluvíme o minutách, nikoli o sekundách.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: timesonline.typepad.com

Když se ještě telefonovalo z analogových pevných linek, nikoho ani nejspíš nenapadlo přemýšlet nad způsobem tarifikace. Platilo se tehdy za impuls, který byl různě dlouhý podle denní a týdenní doby a podle místa, kam jste volali. Lidé tehdy ještě moc netelefonovali, monopolní Telecom se svou účtovací politikou nijak zvlášť nechlubil a lidé byli nakonec rádi, že vůbec nějaký telefon mají, a tak si ani moc nestěžovali.

Je však s podivem, jak podobné manýry, kdy ani pořádně nevíte, za co platíte, přetrvávají až do dnešních dnů. Prostě proto, že je to pro operátory výhodné. Ano, tušíte správně, na scénu se opět dostává otázka tarifikace.

Po víceméně divokých začátcích se tak nějak ustálilo, že se bude platit první provolaná minuta a všechno nad tento rámec po jednotlivých sekundách. Občas to sice vyvolalo bouři nevole, zvláště když vám takto několikrát po sobě spadl hovor do hlasové schránky, ale jak se zvyšovala životní úroveň, klesaly ceny hovorů a lidé se naučili vypínat své virtuální záznamníky, moc nesouhlasných názorů už slyšet nebylo.

A to je pro operátory vítaná příležitost, jak vyzkoušet, co všechno zákazník vydrží. Nejdříve se začalo experimentovat s tarifikací 30+30, která samozřejmě může být pro zákazníka výhodnější. Proč ale dělat věci složitě, když můžeme mít 60+30, samozřejmě výměnou za nějakou na první pohled výhodnou minutovou cenu. No a když zajdeme až tak daleko, tak proč rovnou nezavést tarifikaci po minutách, že?

Jen považte ty výhody pro zákazníka: hned po skončení hovoru si může i bez kalkulačky vypočíst, kolik provolal a stejně snadno si může zjistit, kolik mu ještě zbývá volných minut. No není to úžasné?
Celou dobu, co se jako novinář věnuji mobilním komunikacím, jsem se těšil na okamžik, kdy budu moci napsat, že některý z operátorů zavedl účtování 1+1, tedy hned od začátku pro provolaných sekundách. Toto přání se mi plní, ale v poněkud bizarní podobě: na českém trhu máme nově skutečně tarif s účtováním 1+1, mluvíme ale o minutách.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!