Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

HBO začíná vysílat i ve vysokém rozlišení

Věda

  6:00
Od 1. dubna spouští HBO Česká republika vysílání nového kanálu ve vysokém rozlišení. Ten je od tohoto dne distribuován v kabelové digitální síti společnosti UPC.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Pro příjem nového kanálu HBO HD musí být uživatelé vybaveni speciálním set-top-boxem a také televizním přijímačem, který podporuje obraz ve vysokém rozlišení. Tyto obrazovky bývají nejčastěji označovány logem HD Ready nebo Full HD.

Vzhledem k zatím stále omezené nabídce vysílacích materiálů v HD kvalitě bude nejprve část vysílaného programu tvořena pořady upravenými pro HD konverzí z formátu standardního rozlišení. S postupným doplňováním vysílacích materiálů v HD kvalitě budou do konce roku tvořit filmy ve FULL HD více než polovinu programové náplně HBO HD.

HBO HD se vysílá v kompresním formátu MPEG-4 s datovým tokem 7 Mbits a rozlišení 1080i50, což znamená 1920 x 1080 obrazových bodů v prokládaném režimu o snímkové frekvenci 50 půlsnímků za sekundu. V porovnání se standardním rozlišením PAL 720 x 576 obrazových bodů o 50 půlsnímcích je datový tok u HD pětinásobný. Divák díky nové technologii také získá na výběr ze dvou zvukových Dolby Digital (AC3) stop - v českém nebo originálním jazyce.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!