Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

HBO začíná vysílat i ve vysokém rozlišení

Věda

  6:00
Od 1. dubna spouští HBO Česká republika vysílání nového kanálu ve vysokém rozlišení. Ten je od tohoto dne distribuován v kabelové digitální síti společnosti UPC.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Pro příjem nového kanálu HBO HD musí být uživatelé vybaveni speciálním set-top-boxem a také televizním přijímačem, který podporuje obraz ve vysokém rozlišení. Tyto obrazovky bývají nejčastěji označovány logem HD Ready nebo Full HD.

Vzhledem k zatím stále omezené nabídce vysílacích materiálů v HD kvalitě bude nejprve část vysílaného programu tvořena pořady upravenými pro HD konverzí z formátu standardního rozlišení. S postupným doplňováním vysílacích materiálů v HD kvalitě budou do konce roku tvořit filmy ve FULL HD více než polovinu programové náplně HBO HD.

HBO HD se vysílá v kompresním formátu MPEG-4 s datovým tokem 7 Mbits a rozlišení 1080i50, což znamená 1920 x 1080 obrazových bodů v prokládaném režimu o snímkové frekvenci 50 půlsnímků za sekundu. V porovnání se standardním rozlišením PAL 720 x 576 obrazových bodů o 50 půlsnímcích je datový tok u HD pětinásobný. Divák díky nové technologii také získá na výběr ze dvou zvukových Dolby Digital (AC3) stop - v českém nebo originálním jazyce.

Autor: