Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hurikán může ropu dostat až k evropským břehům, tvrdí experti

Věda

  12:19
Ropa může v moři zůstat řadu let. Podle vědců nelze vyloučit, že Golfský proud donese škodlivé látky z havárie ropného vrtu až k evropským břehům.

Ropná katastrofa - pelikán pokrytý vrstvou ropy foto: Reuters

Nejhorší možné místo a nejhorší možná doba. Tak experti mluví o havárii ropné plošiny Deepwater Horizon, při níž začala 20. dubna do Mexického zálivu unikat ropa. Pokusy o její zastavení zatím selhávají.

Odborníci se shodují, že pro ropnou havárii nyní opravdu není vhodná doba. Sice tu panují tropické teploty, což výrazně urychluje rozklad ropy, ale zároveň právě v těchto dnech začíná sezona hurikánů. Meteorologové přitom předvídají, že letos bude obzvlášť silná, protože je Karibské moře hodně prohřáté - a právě teplá voda vzniku hurikánů nahrává.

Z toho důvodu nelze předvídat, jakým směrem bude ropná skvrna putovat. Zatím převládá jihovýchodní vítr, což není dobrá zpráva pro pobřeží Louisiany a dalších přilehlých amerických států. Na druhou stranu se díky tomu zatím ropa nedostává mimo záliv. Příchod hurikánu ale může všechno změnit.

"Mezi Kubou a Floridou se nachází jeden z nejsilnějších mořských proudů zvaný Floridský, který je zárodkem Golfského proudu. Pokud k němu hurikán ropu zanese, může ji odnést k východním břehům Floridy a celých Spojených států. Nelze vyloučit, že by ji Golfský proud zanesl až do Evropy, například ke břehům Británie," popisuje možný vývoj hydrolog a geograf docent Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, který je předsedou Českého národního výboru pro spolupráci s mezivládní oceánografickou komisí UNESCO.

Rozhodně přitom nemusí jít o zřetelně viditelnou tmavou skvrnu na hladině. Hlubinný proud může přenášet rozptýlené kapky těžších frakcí ropy zcela nepozorovaně.

Co se s ropou v moři děje? Jaké bude mít havárie následky? Podrobnosti si přečtěte v úterním deníku

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...