Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Hurikán může ropu dostat až k evropským břehům, tvrdí experti

Věda

  12:19
Ropa může v moři zůstat řadu let. Podle vědců nelze vyloučit, že Golfský proud donese škodlivé látky z havárie ropného vrtu až k evropským břehům.

Ropná katastrofa - pelikán pokrytý vrstvou ropy foto: Reuters

Nejhorší možné místo a nejhorší možná doba. Tak experti mluví o havárii ropné plošiny Deepwater Horizon, při níž začala 20. dubna do Mexického zálivu unikat ropa. Pokusy o její zastavení zatím selhávají.

Odborníci se shodují, že pro ropnou havárii nyní opravdu není vhodná doba. Sice tu panují tropické teploty, což výrazně urychluje rozklad ropy, ale zároveň právě v těchto dnech začíná sezona hurikánů. Meteorologové přitom předvídají, že letos bude obzvlášť silná, protože je Karibské moře hodně prohřáté - a právě teplá voda vzniku hurikánů nahrává.

Z toho důvodu nelze předvídat, jakým směrem bude ropná skvrna putovat. Zatím převládá jihovýchodní vítr, což není dobrá zpráva pro pobřeží Louisiany a dalších přilehlých amerických států. Na druhou stranu se díky tomu zatím ropa nedostává mimo záliv. Příchod hurikánu ale může všechno změnit.

"Mezi Kubou a Floridou se nachází jeden z nejsilnějších mořských proudů zvaný Floridský, který je zárodkem Golfského proudu. Pokud k němu hurikán ropu zanese, může ji odnést k východním břehům Floridy a celých Spojených států. Nelze vyloučit, že by ji Golfský proud zanesl až do Evropy, například ke břehům Británie," popisuje možný vývoj hydrolog a geograf docent Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, který je předsedou Českého národního výboru pro spolupráci s mezivládní oceánografickou komisí UNESCO.

Rozhodně přitom nemusí jít o zřetelně viditelnou tmavou skvrnu na hladině. Hlubinný proud může přenášet rozptýlené kapky těžších frakcí ropy zcela nepozorovaně.

Co se s ropou v moři děje? Jaké bude mít havárie následky? Podrobnosti si přečtěte v úterním deníku

Autor: