Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indická sonda se vydala k Marsu. Dorazí za deset měsíců

Věda

  10:30
DILLÍ - Indická družice Mangalján v neděli podle zahraničních agentur opustila oběžnou dráhu kolem Země a vydala se na asi 780 milionů kilometrů dlouhou pouť k Marsu. Podle plánů mise MOM (Mars Orbiter Mission) se 24. září příštího roku sonda sama navede na eliptickou oběžnou dráhu kolem Marsu. Jde o první meziplanetární misi, kterou Indie podniká.

Sonda je připravená ke startu, komplex hlídají vojáci foto: ČTK

Raketu s robotickou sondou mířící k Marsu vypustila Indie začátkem měsíce z kosmodromu, který se nachází na ostrůvku Šríharikota v Bengálském zálivu. Poté se satelit o hmotnosti 1350 kilogramů oddělil od rakety a vstoupil na oběžnou dráhu kolem Země, kde čekal na dnešní zhruba desetiměsíční cestu k Marsu.

Poté bude sonda nejméně šest měsíců pomocí svých pěti přístrojů studovat atmosféru Marsu, jakož i jeho topografii a nerostné složení. Především má hledat důkazy o výskytu metanu, jehož přítomnost může naznačovat, že na nejbližším sousedovi planety Země jsou vhodné podmínky pro život.

Robotická sonda, kterou Indie v úterý vyslala na Mars

Cílem indické mise k Marsu je pro Dillí také ukázat technologické schopnosti Indie. Pro Indii je mise prestižní hlavně v jejím vesmírném soutěžení s Čínou, jejíž pokus vyslat kosmickou loď Jing-chuo 1 k rudé planetě ztroskotal v roce 2011 na technických problémech.

Pokud bude mise úspěšná, stane se Indie po Rusku, Spojených státech a Evropské vesmírné agentuře (ESA) čtvrtou kosmickou mocností světa, které se podaří "rudé" planety dosáhnout. "Nejtěžším úkolem bude přesně navést kosmické plavidlo k Marsu. Zda jsme u této zkoušky uspěli, se dozvíme 24. září 2014," podotkl po startu rakety s družicí šéf Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) K. Rádhakrišnan.

Indie se již pyšní tím, že její marsovská mise, která vyšla v přepočtu na 1,38 miliardy korun, je ve srovnání s podobnými projekty ostatních zemí velmi levná. Přesto příprava cesty vyvolala v Indii značnou kritiku, podle níž je projekt přílišným luxusem v zemi, kde miliony lidí stále ještě žijí v hluboké chudobě.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat