Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indie oslavuje 100. vesmírnou misi a chce na Mars

Věda

  7:00
DILLÍ - Indický kosmický program si připsal další úspěch, nedělní start rakety z kosmodromu Satíše Dhavana na ostrově Šríharikóta v Bengálském zálivu završil stou vesmírnou misi. Informovala o tom agentura DPA.

Indie završila stou vesmírnou misi foto: Reuters

Nosná raketa PSLV vynesla na oběžnou dráhu kolem země dvojici satelitů; evropský vědecký satelit společnosti Astrium a japonský zkušební aparát.

ČTĚTE TAKÉ:

Indická vesmírná agentura označila let za úspěšný, nosná raketa vypustila družice po 18 minutách letu. O "mimořádném úspěchu" hovořil také indický premiér Manmóhan Singh.

Indie vstoupila do prestižního "vesmírného klubu" před 30 lety, když v červenci 1980 vyslala na oběžnou dráhu družici Róhiní 1. Kořeny indického vesmírného programu nicméně sahají do 60. let minulého století. Mimořádný byl pro Indii rok 2008, kdy vyslala svou první sondu k Měsíci. Mezi další ambiciózní plány této asijské země patří start prvního kosmonauta a nepilotovaná mise k Marsu.

Autoři: ,

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...