Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Internetem se masivně šíří nebezpečný červ

Věda

  7:45
Už přes devět miliónů počítačů bylo napadeno počítačovým virem, který pro své šíření využívá chybu v operačním systému Windows. Ta byla popsána už v říjnu, mnoho uživatelů si však nestáhlo aktualizaci.

Ilustrační foto. foto: InternetReprofoto

Po napadení virus známý jako Downandup (resp. Kido nebo Conflicker) zablokuje přístup ke službě Windows Update stejně tak jako na stránky antivirových společností. Pak zkoumá, jestli je počítač zapojen do místní sítě, aby se přes ni rozšířil dál, totéž zkouší pomocí výměnných USB disků.

Napadené počítače slouží hlavně k rozesílání spamu. Vir je však schopen převzít kontrolu nad jakoukoli částí operačního systému. Rovněž se průběžně aktualizuje, a hledá si nové možnosti šíření.

Předpokládá se, že červ pochází z Ukrajiny, protože je naprogramován tak, aby se vyhnul tamním počítačům. To má jeho autorům zajistit klid od místních úřadů.

Ochrana před virem je jednoduchá a spočívá v pravidelné aktualizaci Windows a antivirového programu. Pokud jste se nicméně stali jeho obětí, návod k jeho odstranění naleznete zde.

Autor: