Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Internetovým nákupům v Česku vévodí dobírka

Věda

  10:43
Asociace pro elektronickou komerci (APEK) zveřejnila výsledky své studie Platební metody v ČR. Ta se zabývala nástroji, které lze využít pro platbu za zboží a služby v prostředí českého internetu.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Uskutečněná studie potvrdila fakt, že mezi Čechy je nejoblíbenějším způsobem platby při nákupu zboží přes e-shopy dobírka, kterou u nás nabízí naprostá většina obchodníků (97 %) provozující své aktivity na internetu. Zákazníci tuto formu využívají v 70 – 80 % případů, přičemž v zemích západní Evropy je tomu přesně naopak, neboť zde se dobírka umístila až na 3. místě s 12 %. Evropané raději upřednostňují platební karty, s nimiž uskuteční 80 % transakcí.

Na dalších místech se v ČR v oblasti zákaznické popularity umístil převod na účet a platba na výdejním místě. Značnou popularitu získávají poslední dobou nákupy na splátky. Se zhruba 10% podílem se umísťují platební karty a platební brány. Nabídková strana obchodníků je co se týče metod poměrně koncentrovaná, dobírku a převod na účet nabízí 97 % obchodníků, následují platby na výdejním místě (74 %), platební brány (60 %), nákup na splátky (57 %), platební a úvěrové karty (kolem 40 %).

 

Autor: