Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Invex včera, dnes a zítra

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Fujitsu-SiemensReprofoto

Po osmnácti letech se veletrh Invex mění na odbornou konferenci, a v podstatě tak zaniká. Jaké důvody přivedly provozovatele k tomuto rozhodnutí, jaká je historie a budoucnost tohoto podniku?

Stal se Invex ve své veletržní podobě další obětí ekonomické krize, anebo je jeho transformace na mnohem skromnější odbornou konferenci jen nevyhnutelným krokem souvisejícím s odlivem návštěvníků, kterému tato akce několik posledních let čelí? Náhlost, s jakým toto opatření přišlo, ukazuje spíše na první variantu, management výstaviště však vidí přeměnu jako nevyhnutelnou.

„Změna formátu na Invex Forum je logickou reakcí nejen na situaci na trhu ICT, ale také na výraznou diverzifikaci návštěvníků - odborných na straně bývalého Invexu a široké veřejnosti na straně spotřebitelsky zaměřených Digitexu a Interkamery. Tento jednoznačný trend se stal základem pro naše rozhodnutí změnit dosavadní koncepci a ukončit společné konání všech veletrhů," komentuje chystané novinky Radek Malý, ředitel Invex Fora.

Co nás tedy konkrétně čeká? Zapomeňte na obří expozice a koncepci, která měla mnohdy blíže k pořádání poutě něž odborného veletrhu. Ve dnech 5. – 6. října se tak v prostorách brněnského výstaviště uskuteční série seminářů, besed u kulatého stolu – to vše pouze pro předem registrované návštěvníky. Dosavadní ráz zaměřený na širokou veřejnost si zachovají až navazující akce Digitex (zaměřený na oblast digitální zábavy) a Interkamera (určená zájemcům o fotografování), které začínají 8. října.

Konec agónie
Je pravdou, že konec veletrhu se v odborných kruzích očekával už déle, protože několik posledních ročníků bylo poznamenáno silným odlivem návštěvníků i vystavujících firem. Jinými slovy – zlaté časy měl tento podnik už dávno za sebou.

Do dokládají i konkrétní čísla. Zatímco loni se počitadlo návštěvníků zastavilo na hodnotě 53 tisíc, o rok dříve do bylo 70 tisíc a v dobách největší slávy na konci devadesátých let to bylo 130 tisíc návštěvníků. Veletrh se v té době mohl pochlubit i takovými návštěvníky jako Bill Gates nebo Michael Dell.

Jaké jsou příčiny tohoto poklesu? Někteří ironicky poznamenávají, že se Invex zahubil svými vlastními zbraněmi – rozšířením výpočetní techniky. Zatímco v roce 1990, kdy odstartoval jeho první ročník ještě jakou součást strojírenského veletrhu, bylo osobní jednání při obchodních schůzkách a výběrech informačních řešení naprosto nezbytné, rozšiřující internet tuto nutnost dokonale eliminuje.

Pořadatelům akce se také v průběhu živelného růstu docela dobře nezvládlo uřídit dvojakost celé akce. Na jedné straně se mělo jednat o přísně odbornou akci určenou zejména pro zástupce firem a jejich klienty, na straně druhé stále sílil trend udělat z Invexu popularizační akci pro širokou veřejnost.

Jaký to mělo následek si dobře vybaví každý, kdo na Invex přelomu století zavítal osobně. Prakticky všechny expozice byly k prasknutí nacpány převážně školní mládeží, jejíž jedinou náplní práce bylo vyzkoušet si nejnovější počítačové hry anebo ukořistit co nejvíce reklamních předmětů. Této cílové skupině se pak snažili zavděčit mnozí vystavovatelé, zejména mobilní operátoři zažívající v té době boom, kteří své expozice pojímali jako monstrózní hudební akce, při kterých nechyběly nezbytné stánky s pivem a jiným občerstvením.

Pohled na zástupce IT sektoru v oblecích, kteří se tímto nepatřičným prostředím zmateně prodírali na místo schůzky, která byla rušena decibely nedaleké show, jen dotvářel obraz v němž se střetly dvě nesmiřitelné koncepce pořádání veletrhu (a to i přes snahu je oddělit).

Zdá se tedy, že provozovatel snaží v nové podobě Invex Fora zachovat to nejlepší, čím tento veletrh přispěl – možnost setkání odborníků IT tváří tvář alespoň jednou do roka. Komu se bude stýskat po masové akci plné moderní spotřební elektroniky, ten bude muset nejspíše zavítat do Hannoveru na CeBIT, který se zde koná ve dnech 3. – 8. března.

Anketa

Jak vnímáte konec Invexu?

Nikdy mě nezajímal. 113
V posledních letech byl slabý, není ho škoda. 239
Bude mi chybět. 87


Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...