Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

ISS skončí v roce 2020, předpovídají ruští experti

Mezinárodní vesmírná stanice ISS, která je od roku 1998 hlavním centrem mezinárodního kosmického výzkumu, bude obíhat kolem Země zhruba do roku 2020. Podle dohody ruských a amerických expertů pak svou misi ukončí a čeká ji likvidace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

B. Uhlich

29. 7. 2011 11:22
Já si myslím, že obecně bude vše úplně jinak

Kosmonautika se rozdělí na dva základní směry - na kosmonautiku užitkovou (tedy spojovcí družice, GPS, meteorologické družice, špionážní... tedy veškerá kosmonautika, která vydělává peníze)  a na kosmonutiku vědeckou tedy na dálkový meziplanetární výzkum a pilotované lety. Tato sekce bude zcela závislá na penězotocích z různých státních rozpočtů a vzhledem k tomu, co se teď obecně na světě děje lze s jistotou předpokládat, že se nějaký velký vývoj čekat nedá. A zřejmě nejvíc to odnesou právě pilotované kosmické lety...a možná , že dokonce právem. Já si už dost dlouhou dobu myslím, že posílat lidi do vesmíruje, je do jisté míry nesmysl. Možná, že v šedesátých...sedmdesátých letech to nutné bylo, ale technika tak pokročila, že konečně může být něco tak zranitelného, energeticky náročného jako je živý člověk nahrazeno. Stačí si uvědomit, že cca 80% technologie na palubě kosmické lodi neslouží k ničemu jinému, než k udržení životních podmínek, k vytvoření pohody a zajištění základních potřeb...a to je nadále nepřijatelné, zvláště z pohledu dlouhodobě trvajích letů. Proto, bude-li pokračovat vývoj humanoidních robotů a inteligentních softwérů pro ně...nebude již přítomnost člověka jako takového nutná....a k tomu myslím, že směřuje celá kosmonautika. Takže tuto epochu, kterou řada lidí pokládá (logicky) za stagnaci, já osobně pokládám za dobu prozření a s tím si myslím, že by mohlo přijít něco kvalitativně jiného. Každopádně doba miliardových výletů vyvolených s mizivým výsledkem se chýlí ke konci a je to tak dobře. Kosmonautika se musí očistit od spousty vlivů..od vlivů politických (zvláště v počátku) a také od vlivů ekonomických (převážně dnes) jedině po té, se dá vůbec uvažovat o nějakém dalším létání do vesmíru....což mimochodem také souvisí s tím, že by se konečně měl stanovit nějaký jasný cíl. Bohužel ten chybí - protože další směrování naráží na některé mantinely, které lidstvo jako takové prostě má..... bohužel....

0 0
možnosti

V. Novák

28. 7. 2011 0:01
Nejde o volbu "jednorázová kabina nebo raketoplán".

Může to být vícenásobně použitelná kabina, případně s jednorázovými nejdůležitějšími prvky. Může to být vztlakové těleso s lepšími manévrovacími možnostmi než má Sojuz, možná s křídly a přistáváním na letišti nebo padákem... Možností je spousta. Donedávna byl rozpracováván ruský Kliper, miniraketoplán vypouštěný jako náklad klasické rakety, s možnostmi přistání na padáku i klouzavým letem a s vyměnitelným jednorázovým záchranným systémem, tepelným štítem a padáky.

Nakonec i Orion měla být klasická kapsle s možností vícenásobného použití.

0 0
možnosti