Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kodeky pro začátečníky

Věda

  6:00
Pokud nejste v oblasti počítačů zrovna zběhlí, nejspíše jste už někdy narazili na problémy s videem. Buďto se nepřehrávalo vůbec anebo nekvalitně. Problémy mohly nastat i se zobrazením titulků. Poradíme vám, jak se jich zbavit.

Přehrávání videa dnes považujeme za samozřejmou funkci počítače. foto: SiemensReprofoto

 
Ve většině případů spočívá problém v absenci příslušných kodeků. Ty se, zjednodušeně řečeno, starají o správné převedení datového toku do podoby vhodné pro zobrazení. Jejich druhů existuje nespočet a není ani účelem tohoto článku vás s nimi nějak podrobněji seznamovat. Existují totiž různé balíčky, které se do sebe snaží pojmout všechny více či méně důležité kodeky. Všechny mají společnou jednoduchou instalaci (klasické klikání na tlačítko Next>). Navíc je to jediná věc, kterou pro jejich používání musíte udělat.
Codec Pack All in 1
V našich končinách je nejpopulárnější tento balíček kodeků, jehož domovskou stránku naleznete zde. Obsahuje ty nejpoužívanější kodeky a žádné zbytečnosti navíc. Ke všemu je instalátor a některé další komponenty v češtině, takže by při jeho používání neměly nastat žádné potíže.
ACE Mega Codec Pack
Pokud váš problém s přehráváním videa nebo audia nevyřešila instalace předchozího balíčku, pak by vám mohl pomoci tento. Jedná se pravděpodobně o nejrozsáhlejší sbírku kodeků, jaká kdy byla vytvořena. Díky pokročilému instalátoru máte absolutní kontrolu nad tím, co do počítače pustíte a co ne. Domovskou stránku a odkaz ke stažení najdete tady.
K-Lite Codec Pack
Zlatou střední cestu mezi oběma výše popsanými variantami nabízí K-Lite Codec Pack. Kromě základní verze obsahuje ještě tu s přídomkem Mega, která pomůže vyřešit váš problém v případě, že na něj standardní řešení neplatí. Samozřejmostí je plná kontrola během instalace. U obou verzí si rovněž můžete nechat nainstalovat Media Player Classic – přehrávač videa, který se velice podobá Windows Media Playeru, předčí ho však svou jednoduchostí.
Kodek CZ
Na jednoduchost sází i počeštěný balík kodeků s přiléhavým názvem Kodek CZ. Naleznete v něm i nástroje pro práci s filmy.
QuickTime Player
Někdy při surfování po internetu můžete narazit na videa s příponou MOV, s níž si žádný obvyklý přehrávač neporadí. Speciálně pro ni je určen QuickTime Player od Apple. Ten si krom toho přehrává i s jiné formáty souborů.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!