Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lenochodi si skutečně zaslouží své jméno, zjistili biologové

Věda

  6:00
PAŘÍŽ - Představte si tvora tak lenivého, že se krmí z vlastní kožešiny a k pohybu se donutí jen jednou týdně, aby ulevil přirozenému nutkání vyměšovacího ústrojí. Přesně takový je, jak zjistili vědci, jeden druh lenochoda.
Lenochod (ilustrační foto)

Lenochod (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tým biologů pečlivě sledoval lenost tohoto zvířete a nyní potvrdil, že lenochod si své jméno plně zaslouží. Obzvláště lenochodi tříprstí dotáhli umění lenosti do pečlivě propracovaného - a velmi pomalého - rytmu, v němž hraje důležitou roli jeden druh můry, napsala agentura AFP.

Lenochodi žijí zavěšení ve větvích stromů, kde se živí převážně jejich listy. Jednou týdně sestupují dolů k vyměšování na zemi, což je riskantní dobrodružství, jež je vystavuje predátorům. Je pro ně ale nutné nejen kvůli úlevě pro střeva. Podle vědecké studie, kterou zveřejnil odborný časopis Proceedings of the Royal Society B, při tomto sestupu nakladou můry žijící v kožešině lenochodů vajíčka do čerstvého trusu. Tady se vyvinou larvy, přemění se na dospělce a vyletí do větví stromů, kde se připojí ke zbytku můří kolonie v kožiše lenochoda.

ČTĚTE TAKÉ:

Můry tu v jistém smyslu fungují jako hnojivo a zvyšují hladinu dusíku v kožešině, která prospívá růstu řas. Zdrojem dusíku mohou být malé kousky trusu, který na můrách ulpí při líhnutí z larvy. V chloupcích lenochodí srsti se zachytává dešťová voda, s jejíž pomocí řasy hydroponicky rostou.

A lenochod si tak na vlastním kožiše pěstuje řasovou zahrádku, kterou může oždibovat, aby si zpestřil jednostrannou listovou stravu, dodali vědci. "Tato složitá symbióza posiluje základní aspekty chování lenochodů. A může ještě posilovat jejich lenost," uvedli ve shrnutí studie.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!