Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Klinika prý odhalí budoucí nemoci

Věda

  21:31
PRAHA - Od začátku listopadu si Češi budou moci nechat udělat test, který zjistí, zda se v jejich genech neskrývá zvýšené riziko vzniku „prakticky veškerých civilizačních chorob“. Ve svém tiskovém prohlášení tuto službu slibuje soukromá klinika GHC Genetics, sídlící v centru Prahy. Cena za vyšetření se má pohybovat mezi 10 a 20 tisíci korun.

Genetické informace v DNA. foto: Reprofoto

Příchod odnože americké firmy GHC Genetics U.S.A. do České republiky má být krokem k „personalizované“ medicíně. „Člověk přijde k lékaři, ten mu nechá udělat genetický test a podle něj bude k pacientovi přistupovat,“ říká mluvčí společnosti GHC Genetics Tereza Solčányová.

Odborníci, které LN oslovily, však nadšení nesdílejí. Genetik profesor Václav Pačes je překvapen tím, že společnost nejprve vydala prohlášení pro novináře. „Pokud firma své metody a cíle neobhájí před odbornou veřejností, nemůžu ji považovat za solidní,“ říká.


Další podrobnosti si přečtěte
ve čtvrtečním vydání deníku

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...