Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Proč hráče baví prohrávat

Věda

  16:33
Pokud budete s pobaveným nadhledem nezúčastněného diváka chvíli sledovat nešťastníka, který propadl kouzlu hracích automatů, jistě se začnete po chvíli ptát, co hráče drží u tak neveselé činnosti. Z racionálního pohledu je procento výher mizivé. Skutečnost, že „bank vždycky vyhrává“, uznává podle průzkumů i většina hráčů.
hráč - ilustrační foto

hráč - ilustrační foto

Ale lidský mozek a potažmo také jeho majitel to při hře vidí jinak. K další hře ho neláká jenom skutečný zisk při hře, ale i „skoro výhry.“ Ty vnímáme podobně jako výhry skutečné, zjistili vědci.

Když například na daném automatu tři symboly banánku v řadě znamenají výhru, hráče potěší i objevení tří banánků najednou, byť jenom „téměř“ v řadě. Například s jedním vychýleným o řádek níže nebo výše. Ve hře to sice nepřinese žádný finanční efekt, stejně dobře by tam mohly být tři zcela odlišné symboly, ale hráče přesto povzbudí k dalšímu hraní. Vždyť „už to tam skoro bylo!“.

Tvůrci herních automatů to moc dobře vědí také a podle některých studií skutečně programují v tomto ohledu svoje stroje naprosto optimálně. Tedy tak, aby hráčům zážitek z těsné prohry přinášel přibližně ve 30 procentech případů, což je množství, které psychologové považují za ideální k udržení hráčovy pozornosti.

Další podrobnosti
o studii o hráčích, kteří rádi prohrávají,
si přečtěte v úterním vydání deníku