Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Malalaj dostane dětskou cenu míru. Nikdo jiný nominován nebyl

Afghánistán

  8:16
LONDÝN - Držitelkou Mezinárodní dětské ceny míru za rok 2013 se stane šestnáctiletá Pákistánka Malalaj Júsufzaiová, která se stala terčem útoku kvůli svému boji za právo dívek na vzdělání. V nizozemské Haagu ocenění převezme 6. září z rukou nositelky Nobelovy ceny za mír, Jemenky Tavakkul Karmánové, informovala BBC.

Malalaj Júsufzaiová foto: Reuters

Mezinárodní dětskou cenu míru uděluje každoročně od roku 2005 nizozemská organizace KidsRights. Projekt byl zahájen Michailem Gorbačovovem v průběhu Summitu laureátů Nobelovy ceny míru. Cena je určena pro děti, které "svými odvážnými a mimořádnými činy změnily přístup k řešení problémů, které mají děti po celém světě", píše organizace na svých stránkách. "Malalaj byla již jednou z nominovaných v roce 2011. Tento rok se ale expertní komise usnesla, že ani jiné děti nominovat nebude a udělí Mezinárodní dětskou cenu míru Malalaj," uvedl Marc Dullaert z organizace KidsRight.

ČTĚTE TAKÉ:

Islamisté Malalaj postřelili loni začátkem října v autobuse, jímž se vracela ze školy v údolí Svát na severozápadě Pákistánu, a způsobili jí vážná zranění hlavy. K útoku se přihlásil fundamentalistický Taliban, jehož počínání dívka popisovala ve svém blogu na stránkách britské stanice BBC. Kritizovala především to, že brání ženám ve vzdělávání. Taliban její postoj označil za podporu Západu.

Dívka se léčila v britské nemocnici, která se specializuje na léčbu britských vojáků zraněných v Afghánistánu. Prodělala několik náročných operací především poraněné lebky. V únoru byla propuštěna z nemocnice, pokračuje v rekonvalescenci v dočasném domě své rodiny v Birminghamu a od března začala navštěvovat místní střední školu.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...