Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Leden ve vesmíru. Pozorujte kometu či úplné zatmění měsíce

Věda

  7:30
Cestu po novoroční noční obloze začneme ohlédnutím za krátkoperiodickou kometou 46P/Wirtanen. V prosinci zjasnila natolik, že byla pod tmavým nebem snadno viditelná i očima. A stejně by tomu mělo být v první půli ledna.

Úplné zatmění Měsíce. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kometu nalezneme na pomezí souhvězdí Rysa a Velké medvědice, bude vypadat jako nazelenalá difúzní skvrna o úhlovém průměru, jaký má Měsíc v úplňku. Její jasnost bude rychle klesat, protože od 16. prosince se kometa od Země vzdaluje. Nejpříhodnější pozorovací podmínky nastanou v prvním lednovém týdnu, během něhož dospěje Měsíc do novu (v neděli 6. ledna) a nebude nás rušit svým svitem.

Čínský králík jezdí po odvrácené straně Měsíce. Peking vede ve vesmírném závodu

V lednu nás čeká ještě jeden mimořádný astronomický zážitek – úplné zatmění Měsíce. Na ně si budeme muset přivstat. Odehraje se v brzkých ranních hodinách 21. ledna. Postačí se vzbudit kolem čtvrt na pět ráno. V tuto dobu spatříte našeho kosmického souseda vysoko nad západním obzorem mezi souhvězdími Blíženců a Raka. Doprovázet jej budou tři velmi jasné stálice: po pravé straně narazíte na Polluxe a Castora ze souhvězdí Blíženců, pod Měsícem uvidíte osamělého Procyona z Malého psa.

Měsíc se z oblohy neztratí

Ve 4.34 se měsíční kotouč začne pozvolna nasouvat do zemského stínu. Ten se jako tmavý lem objeví při levém horním okraji Měsíce a budeme mít možnost sledovat částečné zatmění. V následující hodině bude stín postupovat směrem k protilehlému pravému dolnímu okraji. Poslední cíp nezastíněného měsíčního povrchu spatříme v 5.41. Od tohoto okamžiku vstoupí zatmění do úplné fáze, přičemž střed zatmění nastane v 6.12.

Měsíc se z oblohy neztratí, jen výrazně potemní a získá červenohnědý odstín. Pokles jeho jasu můžete využít k prohlédnutí velké otevřené hvězdokupy Jesličky (M44) v sousedním souhvězdí Raka. Při pohledu očima bude vypadat jako velký mlhavý oblak rozprostírající se na ploše měsíčního úplňku. Stačí pohled jen malým dalekohledem a oblak se promění na desítky podobně jasných hvězd se žlutobílým či oranžovým odstínem.

Vraťme se ale k Měsíci. Na konci úplného zatmění v 6.43 jej nalezneme již nízko nad západním horizontem. Jako první se ze zemského stínu vymaní horní okraj měsíčního kotouče, čímž zatmění opět přejde do částečné fáze. Zemský stín pak bude ustupovat směrem k pravému dolnímu okraji Měsíce, až jej v 7.51 zcela opustí. Ovšem pozor: budeme-li se nacházet na východě ČR, zapadne nám Měsíc asi sedm minut před koncem částečné fáze. Naopak pozorovatelé na západě si úkaz užijí až do konce.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...