Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Microsoft bude vyvíjet aplikace pro chytré telefony Nokia

Věda

  11:52
Microsoft a Nokia budou spolu vyvíjet a prodávat software a služby pro mobilní komunikace. Počítá s tím dohoda, kterou oba podniky dnes uzavřely. Jedním z kroků bude nasazení mobilní verze kancelářského softwaru Microsoft Office Mobile do vyspělých mobilů od Nokie.

Ilustrační foto. foto: NokiaReprofoto

Microsoft je světová jednička ve vývoji softwaru a Nokia největší světový výrobce takzvaných chytrých mobilů s operačním systémem. Jejich aliance chce rozšířit možnosti nokií o nejnovější aplikace softwaru Office včetně Wordu, Excelu, PowerPointu a zasílání vzkazů. Kancelářský software Microsoftu pro mobily se tak dostane do telefonů, které využívají operační systém Symbian.

Společná vize obou firem počítá s vyšší produktivitou při práci s mobilní technikou. Pro obě společnosti je to vůbec poprvé, kdy uzavřely partnerství podobného charakteru a rozsahu. Oba podniky začnou na návrzích, vývoji a prodeji spolupracovat bezprostředně.

Aplikace Microsoft Office Mobile umožní majitelům telefonů Nokia pracovat na dokumentech MS Office odkudkoli na světě a vzájemně je sdílet. Příští rok chce Nokia začít dodávat chytré telefony s nainstalovanou aplikací Microsoft Office Communicator Mobile. Do budoucna pak přibudou daší aplikace MS Office, včetně nových služeb.

Mobily od Nokie představují podle průzkumové agentury Gartner 45 procent trhu s chytrými mobily. Telefony BlackBerry od RIM ale vytvořily trh pro mobilní e-mail. A jejich dominantní pozice u firemních odběratelů, zejména v Severní Americe, nedovolovala Nokii v posledních letech na tomto trhu prorazit.

Aliance Microsoftu a Nokie je také odpovědí na snahy společnosti Google na trhu s bezplatným softwarem a je i reakcí na úspěch telefonů iPhone od konkurenta Apple. Samy společnosti Microsoft a Nokia přitom svého času bývaly na trhu mobilních komunikací rivaly, připomíná agentura Reuters.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!