„Abych byl upřímný, tak já jsem polární záři viděl vůbec poprvé. Bylo to vynikající, prostě bomba. Něco takovéhleho můžete zažít jednou za život,“ rozplýval se nad netradičním zážitkem Martin Jandura, který jedním dechem dodal, že zná nadšence, kteří už polární záři viděli. Její intenzita však podle nich v byla v porovnání s úkazem, pozorovnatelným ve středu v noci, nesrovnatelně nižší (Na polární záři ve Špindlerově mlýně se podívejte ZDE).
„Pro laika nebo amatéra je to víceméně věc náhody,“ vysvětlil Jandura. Celý úkaz podle něj trvá jen velice krátce. Díky moderním technologiím je však v současnosti možné jej poměrně kvalitně zdokumentovat.
„Dříve nebyla možnost předpovědi slunečních erupcí, natož aby se dalo předpokládat, že nastane takhle rozsáhlá polární zář,“ doplnil Jandura. Vyfotit nebo natočit tento jev proto bylo ještě v nedávné minulosti mimořádně složité.
Erupce na Slunci
Odborníci a nadšenci většinou polární záři vyrážejí pozorovat na sever Evropy, kde bývají světelné efekty častější a lépe pozorovatelné. Díky nedávným mimořádně silným bouřím na Slunci však bylo tentokrát možné jev pozorovat i mnohem jižněji.
Tajemná polární záře. Přinášíme pět tipů kam za ní vycestovat |
Při erupcích na Slunci dochází k masivnímu uvolnění protonů, elektronů a dalších částic. Pokud tato tělesa dorazí k Zemi, část z nich se zachytí v atmosféře, v níž se začínají srážet. Při tomto jevu pak vzniká elektromagnetické záření, které je možné pozorovat i lidským okem.