Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mnozí žáci nemusí do pátku do školy, mají ředitelské volno

Věda

  7:03
Děti měly ve středu oficiálně poslední den vánočních prázdnin, mnoho škol ale vyhlásilo na čtvrtek a pátek ředitelské volno.
Sportující děti - ilustrační foto.

Sportující děti - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Školákům se tak sváteční odpočinek protáhne na plné dva týdny. Pro rodiče, kteří nemohli zůstat se svými potomky tak dlouho doma, zajistily některé školy na první lednové dny alespoň hlídání ve třídách.

ČTĚTE TAKÉ:

To je třeba případ Základní a mateřské školy Citonice na Znojemsku, kde nebude do konce týdne v provozu ani školní jídelna. Pokud budou mít rodiče zájem, bude ale pro děti zajištěn dozor ve škole. Zavřená zůstane také uhříněveská ZŠ Jandusů, do konce týdne se zde bude provádět revize kotelny, výměna osvětlení a školení kantorů. Pro děti ale zůstane otevřená družina.

Ředitelé mohou vyhlásit volno pětkrát do roka

Ředitelé mohou během školního roku vyhlásit až pět volných dní, musí je však s předstihem oznámit a zveřejnit. Většinou tak činí právě v případech, kdy zbývá mezi víkendem a koncem či začátkem prázdnin jeden nebo dva pracovní dny.

V tomto školním roce už si školáci užili dva dny podzimních prázdnin v říjnu, další volno, tentokrát pololetní, čeká žáky v pátek 1. února. Poté plynule naváže cyklus týdenních jarních prázdnin, v posledních okresech skončí 17. března. Poté se mohou školáci těšit ještě na dvoudenní odpočinek 28. a 29. března před Velikonocemi, následovat pak budou tři měsíce učení, než začnou hlavní letní prázdniny.

Volných dnů mají ale děti tolik, že rodičům často nestačí dny dovolené. V posledních letech proto přibývá třeba takzvaných příměstských táborů, kdy mohou děti přijít třeba jen na jeden den do domu dětí a mládeže nebo jiného zařízení pro školáky, a strávit zde pod dohledem vedoucích celý den hraním.

Někdy se také v rámci příměstských táborů chodí na celodenní výlety.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!