Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mnozí žáci nemusí do pátku do školy, mají ředitelské volno

Věda

  7:03
Děti měly ve středu oficiálně poslední den vánočních prázdnin, mnoho škol ale vyhlásilo na čtvrtek a pátek ředitelské volno.
Sportující děti - ilustrační foto.

Sportující děti - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Školákům se tak sváteční odpočinek protáhne na plné dva týdny. Pro rodiče, kteří nemohli zůstat se svými potomky tak dlouho doma, zajistily některé školy na první lednové dny alespoň hlídání ve třídách.

ČTĚTE TAKÉ:

To je třeba případ Základní a mateřské školy Citonice na Znojemsku, kde nebude do konce týdne v provozu ani školní jídelna. Pokud budou mít rodiče zájem, bude ale pro děti zajištěn dozor ve škole. Zavřená zůstane také uhříněveská ZŠ Jandusů, do konce týdne se zde bude provádět revize kotelny, výměna osvětlení a školení kantorů. Pro děti ale zůstane otevřená družina.

Ředitelé mohou vyhlásit volno pětkrát do roka

Ředitelé mohou během školního roku vyhlásit až pět volných dní, musí je však s předstihem oznámit a zveřejnit. Většinou tak činí právě v případech, kdy zbývá mezi víkendem a koncem či začátkem prázdnin jeden nebo dva pracovní dny.

V tomto školním roce už si školáci užili dva dny podzimních prázdnin v říjnu, další volno, tentokrát pololetní, čeká žáky v pátek 1. února. Poté plynule naváže cyklus týdenních jarních prázdnin, v posledních okresech skončí 17. března. Poté se mohou školáci těšit ještě na dvoudenní odpočinek 28. a 29. března před Velikonocemi, následovat pak budou tři měsíce učení, než začnou hlavní letní prázdniny.

Volných dnů mají ale děti tolik, že rodičům často nestačí dny dovolené. V posledních letech proto přibývá třeba takzvaných příměstských táborů, kdy mohou děti přijít třeba jen na jeden den do domu dětí a mládeže nebo jiného zařízení pro školáky, a strávit zde pod dohledem vedoucích celý den hraním.

Někdy se také v rámci příměstských táborů chodí na celodenní výlety.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat