Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Množství CO2 v ovzduší opět roste, letos to má být o dvě procenta

Věda

  11:09
BONN - Objem emisí oxidu uhličitého (CO2) je po třech letech stagnace opět na vzestupu, letos má růst činit dvě procenta na novou rekordní úroveň. Zjištění vědců tlumí naděje, že množství emisí skleníkových plynů, kam patří i CO2, už dosáhlo vrcholu.

Čínská provincie Harbin zalitá smogem. foto: Reuters

V závěrech, které v pondělí zveřejnil mimo jiné časopis Environmental Research Letters, to uvedli vědci sdružení ve skupině Global Carbon Project.

Podle expertů se do konce roku ocitne v atmosféře dohromady 41 gigatun CO2, což odpovídá nárůstu o dvě procenta proti období let 2014 až 2016, kdy zůstávaly globální emise CO2 zhruba stejné. Podle vědců se na nárůstu podílí spalováním většího množství uhlí hlavně Čína, která přitom v uplynulých dvou letech emise CO2 snižovala.

Čína se podílí na vypouštění skleníkových plynů cca 30 procenty

Spoluautor studie Glen Peters ze Střediska pro mezinárodní výzkum klimatu v Oslu podle agentury Reuters řekl, že emise CO2 v Číně mají letos vzrůst o 3,5 procenta, což je dáno silnější poptávkou po uhlí a zrychleným růstem ekonomiky. Čína se podílí na vypouštění skleníkových plynů do ovzduší zhruba 30 procenty.

Vědci varují před důsledky znečišťování vod. Ryby v Česku mění pohlaví

Velká část celosvětových emisí CO2, přibližně 37 gigatun, připadá na využívání fosilních paliv. Nárůst emisí přitom vědci očekávají i v příštím roce. „Různé faktory ukazují na pokračující nárůst v roce 2018,“ řekl Robert Jackson ze Stanfordovy univerzity. „To je opravdový důvod k obavám,“ dodal klimatolog.

Vedoucí zprávy Corinne Le Quéréová z Tyndallova střediska pro výzkum klimatických změn v britském Norwichi hovoří o velkém zklamání.

Data, s nimiž byli obeznámeni také účastníci mezinárodní klimatické konference v Bonnu, znamenají komplikaci v úsilí o dosažení celosvětového cíle snižování emisí CO2 s cílem zabránit přírodním katastrofám a vzestupu hladiny moří.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!