Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Muslimky ohrožuje tradiční oděv

Věda

  10:21
Důsledné schovávání kůže před slunečními paprsky s sebou nese nezanedbatelná zdravotní rizika. Vědci to prokázali v případě tradičně oblékaných muslimských žen žijících v USA. Výsledky potvrzují i údaje z Austrálie.

Nová vlast, staré zvyky. Imigrantka z Libanonu, která skládá přísahu věrnosti Spojeným státům, patří do skupiny ohrožené akutním nedostatkem vitaminu D. Může za to zakrývání vlasů a krku. foto: Profimedia.cz

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Platnost tohoto přísloví potvrdili američtí lékaři, když prověřili zdravotní stav žen z početné muslimské komunity žijící v okolí Detroitu. Mnohé z muslimských žen nosí tradiční oděv a některé si v souladu s náboženskými předpisy zakrývají vlasy a krk rouškou zvanou hidžáb. Na jejich pokožku dopadá minimum slunečního záření a to výrazně snižuje tvorbu vitaminu D v těle.

Hladina vitaminu D v krvi tradičně oblečených muslimských žen nedosahuje ani čtvrtinu hodnot považovaných za spodní hranici normálu. Ženy, které nosí hidžáb, mají v krvi jen osminu potřebného množství vitaminu D. Výsledky studie zveřejnil lékařský časopis Endocrine Practice.

Dlouhý seznam rizik
Vitamin D je důležitý pro tvorbu kostí, protože se významně podílí na hospodaření s vápníkem a fosforem. Mladým dívkám trpícím nedostatkem vitaminu D hrozí poruchy vývoje kostry, tzv. křivice. Dospělé ženy čelí riziku osteoporózy a následně i komplikovaných zlomenin. Nedostatek vitaminu D vyvolává i celkové ochabnutí svalstva. Zvyšuje riziko nádorových onemocnění, například rakoviny prsu nebo tlustého střeva, a je spojován se vznikem mnoha dalších závažných onemocnění, například roztroušené sklerózy, astmatu a selhání imunitního systému.

Při nedostatku vitaminu D hrozí i vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby nebo duševní onemocnění, jako je schizofrenie či deprese.

Lidé, kteří chodí důkladně oblečení z náboženských důvodů nebo proto, aby se chránili před nebezpečnými účinky slunečních paprsků či před zimou, můžou nedostatek vitaminu D nahradit potravinami s vysokým obsahem této důležité látky.

K přirozeným zdrojům vitaminu D patří například ryby. Většina potravin je ale na tento vitamin chudá. Pro pokrytí denní doporučované spotřeby 1000 mezinárodních jednotek vitaminu D bychom museli například sníst 80 vajec. Některé potraviny jsou proto o vitamin D cíleně obohacovány.

Pokožka vystavená i na krátkou dobu slunci vytváří dostatek vitamínu D. Už několikaminutový pobyt na sluníčku zajistí v těle tvorbu 10 000 mezinárodních jednotek vitaminu D. Rozumným sluněním si můžeme zajistit dostatečný přísun vitaminu D bez toho, že bychom se vystavovali zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže.

Nejde jen o muslimky
Muslimské ženy z okolí Detroitu netrpí nedostatkem vitaminu D jen kvůli důkladnému zahalení těla tradičním oděvem. Lékaři zjistili, že tyto ženy konzumují jen málo potravin bohatých na vitamin D.

„Naším cílem rozhodně není rozmlouvat muslimským ženám nošení hidžábu,“ řekl v rozhovoru pro časopis Scientific American jeden z členů výzkumného týmu Raymond Hobbs z detroitské Henry Ford Hospital.

„Chceme jen včas předejít problémům, jež by mohlo dodržování této tradice vyvolat.“ Problémy s nedostatkem vitaminu D netrápí jen severoamerické muslimky. Podle nedávných studií přispívá trvalé zahalení těla z náboženských důvodů k nedostatku vitaminu u třetiny až poloviny obyvatelstva Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Turecka či Libanonu. Nedostatkem vitaminu D ale trpí i mnozí Australané, kteří si chrání oděvem pokožku před spálením sluncem ve snaze předejít rakovině kůže.
Autor: