Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Myši krmené geneticky upravenou kukuřicí uhynuly dříve

Pokusné myši krmené americkou geneticky upravenou kukuřicí NK 603 uhynuly ve francouzském výzkumu mnohem dříve než ostatní, jimž byla podávána běžná potrava. Většinou onemocněly rakovinou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JS

J. Svoboda

30. 9. 2012 16:23
Opět podvod?

Opět pokus o "vědecký" důkaz o škodlivosti genetického inženýrství. Kdo má zájem a peníze na takové experimenty? Likvidace genetického inženýrství by zajistila stálé zisky výrobcům chemikálií pro hubení škůdců. To jsou mocné koncerny, které se pro zisky neštítí čehokoliv. Nakoupit několik "vědců" a zaplatit si studii dokazující cokoliv, je pro tyto výrobce jedů běžná praxe. Stejně snadné je koupit si vlivné politika, kteří pak nepřímo plní přání koncernů ( zákaz v EU). Je zřejmé, že tato "studie" je podobný podvrh, jako zfalšované výsledky studie o globálním oteplování, nebezpečí jaderné energetiky aj.

Geneticky upraveným obilím se živí miliony lidí bez jakýchkoliv potíží. Bez tohoto obilí by v Indii, Číně a v Africe zdražily potraviny tak, že by tam byly hladomory.

0 0
možnosti
MM

M. Mařák

24. 9. 2012 21:53
Kniha a film o tématu

Za dva dny ve Francii vyjde kniha autora studie "Tous cobaye!", ve stejný den se v kinech objeví stejnojmenný film, jenž dokumentuje průběh experimentu.

Zajímá mne to a budu se tomu nadále věnovat na webu punk.cz. Články budu průběžně aktualizovat a zároveň budu přidávat ohlasy z českého netu.

0 0
možnosti
MM

M. Mařák

22. 9. 2012 19:27
Studie vyšla 19.9.2012

v revue "Food and Chemical Toxicology".

0 0
možnosti
MM

M. Mařák

22. 9. 2012 19:22
0 0
možnosti
OU

22. 9. 2012 18:59
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
MM

M. Mařák

22. 9. 2012 11:25
Koho to zajímá podrobněji

může se podívat na článek, který jsem před pár dny volně přeložil, upravil a hodil na web. Jsou v něm i odkazy na originální zdroje.

http://www.punk.cz/index.asp?menu=3&record=15257

0 0
možnosti
MM

M. Mařák

22. 9. 2012 12:55
Re: Koho to zajímá podrobněji

Myslím si, že se jedná o pořádnou bombu a řekl bych, že se o tom brzy rozproudí nejen odborná diskuse.

0 0
možnosti
PHH

P. Hajič

22. 9. 2012 10:51
Vědec si myslí, že něco ví

Ale studii nezná.  Tak v tom případě ať raději nic neříká a kouká se s tím seznámit. Jinak Monsanto je známá svými nevybíravými praktikami. Pokud používají pořád stejnou metodu, modifikace, aby plodina byla odolná proti herbicidu a pak tam vylejou tuny Roundupu případně ještě použijí nějaké pesticidy proti broukům, tak se není čemu divit. Každý 2-3 člověk je během života ohrožený rakovinným bujením. Statistiky jsou dost otřesné.

0 0
možnosti
MB

M. Bezouška

22. 9. 2012 13:35
Re: Vědec si myslí, že něco ví

pane kolego, hluboce se mýlíte. Rakovinou je, potenciálně, ohrožen úplně každý. Monsanto s tím ovšem nemá nic společného, dokonce ani kouření ne. Potíže je totiž ve faktu, že rakovin je jednak hodně druhů, jednak v tom, že o jejich skutečných příčinách, čistě biologických, se zatím ví jen velice málo. Ke všemu zlému se ani nedá zpětně nijak zjistit, zda by kuřák , který onemocněl například rakovinou plic neonemocněl stejnou chorobou i kdyby nikdy v životě nevykouřil jedinou cigaretu. Ona se totiž právě tato choroba vyskytuje i u nekuřáků a dokonce i v civilizacích, které tabák vůbec neznají. Stejné je to i s jinými typy zhoubných bujení.

0 0
možnosti
MB

M. Bezouška

22. 9. 2012 10:21
už jistý pan Pasteur

upozorňoval kdysi své vědecké kolegy, že nestačí jen  pokus vymyslet a sestrojit, ale že je nutno jej také umět správně udělat. Což bylo jednou provždy dokázáno známým sporem o přenos bakterií (ano, jsou ony proslulé křivule s prohnutým krkem, zčásti naplněné hovězím bujónem, ty Pasteurovy uchovávají v Pasteurově ústavu dodnes nedotčené). Pokus francouzské "vědce" je poznamenán právě oním neumětelstvím. Kromě toho ovšem také děláním předčasných závěrů z neověřených a dost pravděpodobně i nespolehlivých dat.

0 0
možnosti
MK

M. Knob

22. 9. 2012 9:43
bláboly, bláboly, ....

Genetika je věda o dědičnosti. Jako každá exaktní věda je provázána se spoustou jiných vědeckých oborů. A právě pro svoji složitost je velmi jednoduché namluvit konzumentům povrchních informací kde jaký blábol. Kdo z těch co se rozhořčují nad používáním GM technologií tuší jak fungují mechanismy přenosu genů? Uvědomuje si vůbec někdo, že za 250 mil. let se promísily geny virů, parazitů i hostitelů do nepopsatelného mixu? Kolik prokazatelně toxických cizorodých látek uvolňujeme do prostředí i do potravinového řetězce a nikdo neprotestuje (proboha snad nechcete ohrozit ta všechna pracovní míst !!!) Lidstvu za čas budou docházel zdroje, lokálně je nedostatek potravin základním problémem mnoha regionu - což z obézní severní polokoule těžko dokáže představit. Možná je na čase aby po první genetické (r)evoluci jež se odehrála před 10 tis. lety mezi Eufratem a Tigrisem , akterá byla počátkem naší civilizace, odehrála revoluce další - třeba v laboratořích biologů. Na postupy neolitických genetiků totiž nemáme dost času.

0 0
možnosti