Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Měsíční volno skončilo. NASA obnovila spojení s Marsem

Věda

  20:49
WASHINGTON - Měsíc trvající volno americkému průzkumnému vozítku Curiosity na Marsu skončilo. Spojení se sondou se přerušilo počátkem dubna, když se rudá planeta z pohledu Země schovala za Slunce, a tak kontrolní středisko na Zemi dočasně zastavilo zasílání povelů tunovému stroji. Nyní jsou už obě planety v komunikačním dosahu a Curiosity je opět v moci svých pozemských pánů, informoval server space.com.

Americká sonda Curiosity má za sebou na Marsu další úspěšnou operaci. (rok 2013) foto: Reuters

Sonda přistála na Marsu loni v srpnu ve velkém Galeově kráteru a zahájila dvouletou výpravu s cílem zjistit, zda na Marsu někdy byly podmínky pro existenci mikrobiologického života. Svůj hlavní cíl mise už splnila - z 6,5 centimetru hluboké díry, kterou Curiosity vyvrtala před přerušením spojení, získala důležité vzorky. Jejich analýza umožnila vědcům na Zemi učinit závěr, že na Marsu před miliardami let podmínky pro výskyt života skutečně mohly být.

Podle představitelů mise nyní sonda vyhloubí poblíž prvního vrtu další díru k potvrzení předchozích údajů a také pro rozšíření poznatků vědců o dané oblasti. Pak se vozítko pravděpodobně vydá na zhruba deset kilometrů dlouhou pouť k úpatí tajemné hory Sharp, která se v centru Galeova kráteru zvedá do výše 5,4 kilometru.

Curiosity monitoruje okolí nepřetržitě

Mars se z pohledu Země schová za Slunce vždy po 26 měsících, takže pracovníci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) už mají s touto situací dostatečné zkušenosti. Zatímco Curiosity to zažila poprvé, pro další vozítko NASA Oportunity, které na sousední planetě přistálo v lednu 2004, to bylo už popáté. A pro sondu Odyssey, která obíhá kolem Marsu od roku 2001, dokonce pošesté.

Pravda je, že i když z NASA v dubnu Curiosity žádné povely neposílaly, sonda nezahálela. Nikam sice nejezdila ani neprováděla žádné složité operace, ale pokračovala v monitorování marsovského počasí a radiace.

Autoři: ,