Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA pošle na Mars další vozítko, bude hledat pradávný život. Na rudé planetě vypustí i robotický vrtulník

Věda

  13:35
FLORIDA/PRAHA - Spojené státy americké se ve čtvrtek stanou již třetí zemí, která v červenci vyšle raketu na Mars. Cílem mise NASA je mimo jiné pokusit se na planetě najít stopy dávného života. Zajímavostí je také plánovaný vzlet malého robotického vrtulníku v řídké atmosféře.

Součástí vozítka je řada kamer či robotická paže určená k odebírání vzorků hornin a prachu, které později experti na Zemi podrobí analýze. Rover bude podle vědců z NASA využívat také dvou laserů a rentgenového záření schopného chemické analýzy. foto: Twitter/Space.com

Přehlídku startů raket mířících k Marsu začaly Spojené arabské emiráty, které z japonského vesmírného střediska Tanegašima vyslaly nosnou raketu H-IIA s družicí Amal (Naděje). Satelit má kolem Marsu kroužit od května příštího roku a zkoumat atmosféru planety.

Další zemí, která již směřuje k Marsu, je Čína. Její raketa pojmenovaná Long March 5 (Dlouhý pochod 5) nese družici s přistávacím modulem a průzkumným robotickým vozítkem, které má na planetě sbírat vědecká data. Satelit by měl podle plánu k rudé planetě dorazit v únoru a o první přistání na Marsu v historii země se Číňané hodlají pokusit o dva až tři měsíce později.

Třetí zemí do počtu budou ve čtvrtek Spojené státy americké. Start rakety Atlas V má NASA přenášet živě na svém kanálu na Youtube i dalších sociálních sítích. Vzlet z mysu Canaveral na Floridě má podle plánu nastat v 7:50 tamního času, tedy ve 13:50 středoevropského času.

Čína vyslala do vesmíru raketu Dlouhý pochod 5, která nasměruje k Marsu družici...
Robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost) americké NASA.

Již začátkem týdne vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) uskutečnili poslední úpravy nového robotického vozítka Perseverance (Vytrvalost), které raketa k Marsu dopraví. „Přezkum připravenosti ke startu je dokončen. Jsme opravdu připraveni zahájit start,“ uvedl ředitel úřadu Jim Bridenstine.

Šestikolový robot, velký zhruba jako auto typu SUV a vážící více než jednu tunu, je už pátým americkým roverem, který dosedne na Mars. Podle NASA je to její zatím největší a nejsofistikovanější vozítko pro průzkum rudé planety. Jeho součástí je řada kamer či robotická paže určená k odebírání vzorků hornin a prachu, které později experti na Zemi podrobí analýze.

Rover bude podle vědců z NASA využívat také dvou laserů a rentgenového záření schopného chemické analýzy. Vše nejen za účelem získání dat o klimatu a geologii planety, ale zejména kvůli možnému nálezu pradávných fosilních bakterií a známek archaického života na Marsu, informuje web Science Alert prostřednictvím tiskové agentury AFP.

Šestikolový robot, velký zhruba jako auto typu SUV a vážící více než jednu...

„Je to rozdíl oproti programu Viking z roku 1976. Tehdy NASA hledala současný život, který na Marsu existoval nebo nedávno zemřel. Zatímco teď se mise zaměřuje na život, který na Marsu byl miliardy let zpět,“ uvedl v televizi CNN Prima News vědec z NASA Kenneth Williford.

Podle něj může být vzhledem k prostředí na Marsu hledání snadnější než na Zemi, ale má to svá úskalí. „Na povrchu je velká radiace ze solárního větru a dalších vesmírných energií, které bombardují povrch této planety a stopy dávného života tak mohou zničit,“ konstatoval Williford.

Rover je dále vybavený také malým robotickým vrtulníkem pojmenovaným Ingenuity (Důmyslnost). Stroj na solární pohon váží 1,8 kilogramu a zkoumat má blízké okolí roveru v několikaminutových intervalech. Pokud vše vyjde podle plánu, šlo by o první vzlétnutí vrtulníku nad jinou planetou než Zemí. 

Mise NASA byla na jaře kvůli pandemii koronaviru nejprve odložena, nakonec se ale uskuteční v původním termínu. V současné době je totiž do poloviny srpna vhodné uspořádání planet kolem Slunce umožňující „dobývání“ Marsu. Další taková možnost bude až za dva roky.

Raketa Spojených arabských emirátů odstartovala směrem k Marsu.

Raketa Spojených arabských emirátů odstartovala směrem k Marsu.

Nyní na povrchu Marsu operují jako jediná dvě americká vozítka InSight a Curiosity. Šest dalších aparátů zkoumá Mars z jeho oběžné dráhy – tři jsou americké, dva evropské a jeden indický. 

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!