Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pro většinu Čechů nejsou volby do europarlamentu důležité, uvádí průzkum

Češi za nejdůležitější považují komunální a prezidentské volby. Naopak jako nejméně důležité vidí volby do Evropského parlamentu, následované volbami do Senátu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VH

24. 5. 2014 12:13
Nejlepší je.

Nejít k volbám a pak nadávat na politiky či politiku.

0 0
možnosti
MK

M. Komárek

21. 5. 2014 8:31
Pokud bych měl průměrného českého voliče definovat

jedním slovem, nezaváhal bych ani vteřinu. Debil.

0 0
možnosti

21. 5. 2014 8:06
Ptám se proč?

Pro většinu Čechů nejsou volby do europarlamentu důležité zejména proto, že pro ně není důležitá celá EU. Mám za to, že pokud by se dnes konalo referendum o setrvání v této společnosti států, s velkou převahou by zvítězili jeho odpůrci. Ono totiž dnešní EU není tou, do které jsme pomocí referenda vstupovali. Mezitím totiž EU doznala podstatných změn, do kterých občané ČR nesměli zasáhnout (Lisabonská smlouva a další). Z hlediska občanů ČR se jednalo o změny o nás (občanech) bez nás (občanů), jinak řečeno o změnách o nás (občanech) , schalovaných politickými stranami a nikoliv občany. Politické strany k tomu od občanů neměly nejmenší mandát, protože v jejich předvolebních programech o nějaké LS nebyla ani zmínka. A na základě těchto programů a ničeho jiného se volby konaly. O mandátu ke schvalování LS parlamentem, který z voleb vzešel se nikde nehovořilo. A o tom to celé je.  Podle mne celá LS s ohledem na výše uvedené není pro ČR závazná.

0 0
možnosti
NM

20. 4. 2014 14:16
Ať se pak diví.

Jejich blbost.

0 0
možnosti
MM

20. 4. 2014 9:07
Paradox

-lide pokladaji tyto volby za nedulezite....při male ucasti se tam potom dostanou ruzne existence.... A muzeme se pote dvit-co za silene návrhy EU schvaluje? A tyto silene zákony potom většinou povinne plati i u nas....

0 0
možnosti

20. 4. 2014 10:22
Re: Paradox

Ano, ovšem nejlepší by bylo, neprodlužovat uměle tu agonii a z EU vystoupit.Zejména proto, že dnešní EU již zdaleka není tou, do které jsme vstupovali. Schválením Lisabonské smlouvy se stala zcela jinou organizací, diktující členským státům vůli úředníků z Bruselu a různých, na ně napojených, t.zv. lobbystických skupin. Naprosto nedemokratickým molochem, který neuznává referenda, jako způsob vyjadřování vůle většiny občanů členských států.

0 0
možnosti

20. 4. 2014 7:38
Ono je třeba rozlišovat

Mezi subjekty, do kterých se volí, důležitostí voleb a volbami jako takovými. Směšovat dohromady tyto tři věci je nesmyslné a kontraproduktivní. Je-li většina občanů přesvědčena o zbytečnosti senátu a  EU, potom nelze očekávat přikládání důležitosti voleb do těchto orgánů. Důležitost prezidentských voleb pro občany vyplývá také z toho, že tyto volby jsou přímé a většinové. I ze sněmovních voleb je čím dál víc patrné, že lidé nechtějí volit politické strany a jejich kandidáty. A co z tohoto průzkumu ještě vyplývá? Občanům se nelíbí systém řízení státu shora dolů, tedy státem. Lepším spatřují asi systém řízení zdola nahoru, tedy od občanů přes obce a dále Kraje směrem k řídícím orgánům státu (stejně a nebo podobně, jako je tomu ve Švýcarsku). Tady je pole neorané pro skutečné reformy. Zkuste si spočítat zhruba úspory, které mohou nastat zrušením senátu a deseti zbytečných ministerstev. Jedná se řádově o stamiliardy korun.

0 0
možnosti
NM

20. 4. 2014 14:19
Re: Ono je třeba rozlišovat

"od občanů přes obce a dále Kraje směrem k řídícím orgánům státu".

To funguje třeba v Číně. Říká se tomu demokratický centralismus.

0 0
možnosti
VP

20. 4. 2014 7:02
co jiného

čekat od slovanské pakáže přicuclé ke kremlu

0 0
možnosti