Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Němci oddalují nástup dětí do školy. Je prý náročná a stresuje

Věda

  6:45
BERLÍN - "Potřeboval ještě jeden rok, aby si mohl hrát a ještě trochu vyspět!" Stejně jako Cathrin Wesenbergová u svého syna Oleho se mnoho německých rodičů snaží oddálit nástup svého dítěte do školy. Ole měl nastoupit, když mu ještě nebylo šest let. "Nebyl tak docela schopen plnit školní povinnosti, snadno se rozrušil a některé věci mu ještě nešly. Potřeboval ještě trochu času," říká jeho maminka.

Obezita a málo pohybu. Fyzická kondice dětí se zhoršuje foto: Shutterstock

Ole tedy dostal "odklad". Zůstal o rok déle v mateřské školce a do školy nastoupil až další rok, když mu bylo šest a tři čtvrtě roku. "Naše očekávání se splnilo, teď se ve škole cítí dobře," podotýká Wesenbergová, kterou cituje agentura AFP.

V Německu představovaly tyto pozdější nástupy do školy v letech 2011 až 2012 šest procent. To je mnohem více než dřívější zahájení školní docházky, které tvořilo jen 3,8 procenta. V téměř dvou třetinách případů se pozdější zahájení školní docházky týkalo chlapců, často považovaných za méně zralé než dívky. Anebo příliš živé.

Před 15 lety v souladu s evropskou harmonizací a vzhledem k potřebě pracovní síly německá vláda rozhodla, že všechny děti zahájí školní docházku v roce, kdy jim je šest let, zatímco dříve to bylo šest až sedm let. V souladu s touto tendencí byla na mnoha místech také zkrácena střední škola o jeden rok.

S odporem rodičů se nepočítalo

Podle mnohých je to pro dítě příliš brzy, aby nastoupilo do vzdělávacího kolotoče. "Často se mluví o stresu ve škole, o tlaku vyvíjeném na děti, a tak se mnoho rodičů ptá, zda tomu všemu svou ratolest může vystavit," prohlašuje Helga Ulbrichtová, která v Mnichově řídí poradní orgán pro otázky školy a která se již setkala s mnoha znepokojenými rodiči. V Bavorsku nastupuje do školy později téměř 12 procent dětí.

Vzhledem k tomuto odporu se bavorské úřady - školství je v Německu záležitostí spolkových zemí - musely vzdát svého cíle snížit věk pro zahájení školní docházky, jak to učinila většina ostatních spolkových zemí.

ČTĚTE TAKÉ

"Nicméně čím dříve se děti začínají učit, tím lépe jim to jde," soudí profesor pedagogiky na Hamburské univerzitě Peter Struck. Odklad má podle jeho názoru význam v případě, kdy děti nezvládají dobře svou mateřštinu anebo jsou opožděné ve vývoji.

Mnoho německých rodičů má o škole kritickou představu a soudí, že s ní končí dětství, vysvětluje Katharina Klucznioková z Bamberské univerzity. "Můžeme se také tázat, zda si tím rodiče nechtějí sami dopřát další rok odkladu přísných pracovních povinností," dodává.

Škola (Ilustrační foto)

"Pro rodiče to je velký krok přiznat, že už nastal ten pravý čas. Začátek školní docházky dítěte má tím větší význam i proto, že je často samo či má nejvýše jednoho sourozence," připomíná Helga Ulbrichtová. V Německu je jedna z nejnižších porodností v Evropě: na jednu ženu připadá 1,36 dítěte.

Z odloženého nástupu do školy nemají děti velké výhody

"Obavy rodičů nejsou přehnané, škola je skutečně velmi náročná," vysvětluje Beate Köglerová, která je pedagožkou se specializací na poruchy řeči. Terapeutka, jejíž ordinace v bavorském Gräfelfingu se zaměřuje především na problémy spojené s učením, souhlasí s odkladem začátku školní docházky, jestliže se tento rok navíc věnuje pečlivému sledování toho, kde má dítě slabiny, aby bylo pro nástup do školy v příštím roce lépe vybaveno.

"Rodiče bohužel často vycházejí z principu, že se jejich děti naučí soustředěnosti a schopnosti učit se jen díky tomu, že jim věnují více času. Tento přístup je však zcela mylný," uvádí Manja Plehnová z pedagogické akademie Elisabethenstift v Darmstadtu.

ČTĚTE TAKÉ

Děti, jimž byl nástup do školy odložen, z toho nakonec nemají velké výhody, konstatuje Klucznioková. Navíc školky, kde tyto děti stráví rok navíc, nemusejí mít specifický program pro přípravu na školu.

Některé školy tak nabízejí jakési přípravné třídy. Kathrin Kühneová-Gieseová z Frankfurtu nad Mohanem dala svého synka Lovise do takové třídy ve věku šesti let. "Chtěla bych, aby takové třídy byly v celém Německu," prohlašuje. "Zajistilo by se tak, že by všechny děti byly na školu připraveny," dodává. To by však znamenalo prodloužení doby studia o další rok, což je v rozporu s politickými cíli.

Autoři: ,