Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Nemoc prozradí jeden výdech

Věda

  10:19
Díky přístroji vyvinutém americkými vědci se přiblížila doba, kdy se preventivní vyšetření zjednoduší na pouhý výdech do náustku. Detektor může poznat i to, zda v těle nebují nádor.
 O tom, že dech prozradí mnohé o dějích právě probíhajících v organismu, ví své každý, kdo po dechové zkoušce musel odevzdat řidičský průkaz. Laserový spektrometr, na kterém pracují vědci z University of Colorado, dokáže z vydechovaných molekul vyčíst mnohem víc než jen obsah alkoholu v krvi. Například to, že pacient je diabetik či má potíže s játry.
Stáří člověka lze snadno vyčíst z oka

Metoda, která umožňuje stanovit stáří kostí dinosaurů, se dá použít rovněž k určení stáří člověka. Ať už živého či nedávno zesnulého. Klíč, který umožní snadno zjistit rok narození, je podle vědců z kodaňské univerzity ukryt v oku.
Konkrétně v bílkovině, která zajišťuje, že čočka láme světlo, ale neblokuje jeho průchod. Tento protein se vytváří v období před narozením a po zbytek života se již nemění.

 Využití radiouhlíkové metody je možné „díky“ atomovým výbuchům, které supervelmoci prováděly od konce čtyřicátých let. Tehdy se množství izotopu C14 v atmosféře víc než zdvojnásobilo. Od zákazu testů jeho podíl postupně klesá k normální hladině.
 Studie, kterou v úterý publikoval magazín PLoS, uvádí, že se touto metodou podařilo určit věk třinácti testovaných osob, přičemž výsledek byl vždy v toleranci 1,5 roku.

 O novou metodu mají velký zájem kriminalisté. Jedinou další částí těla, kde lze poměr izotopu uhlíku měřit, jsou zuby. S těmi se hůř manipuluje, na druhou stranu ale přetrvají beze změn roky po smrti.


Dokáže dokonce odhalit rakovinu. Vlastní nápad není žádnou novinkou, ovšem dřívější detektory nevynikaly přesností ani spolehlivostí. Princip přístroje je zdánlivě jednoduchý. Vydechovaný vzduch se vede od úst vyšetřované osoby přes ventily a regulátory tlaku do nádoby, kterou prochází laserový paprsek. Soustava zrcadel paprsek odráží tam a zpět po dobu nutnou k tomu, aby došlo k interakci s každou molekulou obsaženou v jednom výdechu, uvádí zpráva agentury Reuters s odvoláním na studii otištěnou ve specializovaném časopise Optics Express.

Molekulární stopy vedou k nemocnému orgánu
Nyní přijde na řadu citlivý spektrometr. Ve vydechovaném vzduchu jsou vždy kromě očekávaných „spalin“ typu oxid uhličitý také stopová množství látek, které mohou být produktem patologických procesů. „Doposud vědci v lidském dechu identifikovali přes tisíc různých sloučenin,“ uvádí se ve studii vypracované čtyřčlenným týmem vedeným doktorem Jun Ye. Každá molekula specifickým způsobem změní laserový paprsek. To, které frekvence se pohltí, vypovídá o složení vzorku.

 Důvod přítomnosti mnoha látek a výše jejich koncentrace zatím není objasněn. Z některých „značek“ však už vědci umějí vyčíst zprávu o abnormální funkci určitého orgánu.

 Například astmatici vydechují nezvykle mnoho oxidu dusného, diabetici zase více acetonu. Vyšší podíl čpavku svědčí o selhání ledvin, v případě, že přístroj naměří znatelně více metalaminu, jsou v nepořádku játra. Přístroj samozřejmě pozná i kuřáky, ty prozradí zvýšená hladina oxidu uhelnatého.

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...