Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Neutrina jsou rychlejší než světlo, potvrdil nový pokus

Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) zopakovali se stejnými výsledky experiment, při kterém v září zaznamenali částice menší než atom, které se podle jejich měření pohybovaly rychleji než světlo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

D. Streit

21. 11. 2011 14:22
Navzdory účelové interpretaci IKARUS

bude s největší pravděpodobností meření týnu OPERA správné. Jenže se dotklo TR, tak mnozí budou bránit svůj kredit a postavení.

Přesto si myslím, že neutrina rychlost světla nepřekročila. Přesto věřím, že dorazila rychleji. Jak je to možné?

http://streit.blog.idnes.cz/c/232248/Neutrina-nejsou-rychlejsi-nez-svetlo-presto-dobehla-Einsteinovu-TR.html" target="_blank">http://streit.blog.idnes.cz/c/232248/Neutrina-nejsou-rychlejsi-nez-svetlo-presto-dobehla-Einsteinovu-TR.html

0 0
možnosti

P. Fiala

19. 11. 2011 9:41
Je s podivem, že bylo "trefeno" do detektoru

0 0
možnosti

A. Herzog

19. 11. 2011 4:46
Oprava

Oprava :  Ono ten luč nešel do Milána ale do Milana (vědce), který stál dva metry od té mašinky. A ten Milan zakřičel bolestí ještě předtím jak ten luč pustili. Když na toho Milana namířili světlo viděli ho až po zapnutí. Z toho vyvodili, že to neutrino je rychlejší.

0 0
možnosti

j. kříž

18. 11. 2011 22:59
je užasné to nakukování bohu pod pokličku

sledovat a vidět ty gigantické stroje pokroku v provozu pokud se lidstvu podaří překlenout malicherné spory myslím že za tisíce let se stane galaktickou civilizací

a energie vesmíru nám bude sloužit jako nedávno pára možná

0 0
možnosti

J. Kostelanský

18. 11. 2011 20:50
Vedecké poznanie mi pripomína fraktály

Fraktály sú symetrické obrazce vytvorené na základe určitých vzorcov. Keď tieto obrazce neustále zväčšujeme, tak zistíme, že sa tam nachádzajú ďalšie obrazce, ale už iných tvarov. A takto sa dajú obrazce donekonečna zväčšovať.

Veda mi tiež pripomína takéto fraktály. Zatiaľ v žiadnej prírodnej disciplíne vedci takpovediac nedovideli na jej dno. Vždy, keď už si myslia, že všetko pochopili, sa objavia nové, neznáme a čoraz absurdnejšie súvislosti a zákony. A čím hlbšie sa človek díva dovnútra nejakej vedeckej disciplíny, tým absurdnejšie tam vládnu pravidlá. Stačí námatkovo: astronómia - vznik priestoru a času z ničoho, existencia tmavej hmoty a tmavej energie - matematicky síce presne vypočítaná, ale experimentálne zatiaľ nedokázaná; mikročastice - kvantová fyzika a jej absurdné pravidlá, genetika a biológia - vznik života z neživej hmoty, matematika - desať a jedenásťpriestorové vesmíry atď.

Veda je naozaj krásna. Nesmie sa však stať modlou. Rozum je dobrú sluha, ale zlý pán.

0 0
možnosti

O. Dvořák

18. 11. 2011 21:04
Re: Vedecké poznanie mi pripomína fraktály

Nejzvláštnější na tom všem je, že od určité doby nám ty absurdity vůbec nevadí.

0 0
možnosti

j. kříž

18. 11. 2011 20:30
kvantová teorie připouští že částice současně

vznikají a mizí foton může být na dvou místech zároveň třeba to umí i neutrino asi je na závěry brzo a jsme na počátku porozumění genomu vesmíru

0 0
možnosti

M. Raabová

18. 11. 2011 20:02
jen pořád

nevím, co s touto praxí. Neodpovídá teorii, tak se asi zamete pod koberec.

0 0
možnosti

O. Dvořák

18. 11. 2011 20:37
Re: jen pořád

Prosímvás, kdo by dával koš pod koberec?

0 0
možnosti

J. Mrázek

18. 11. 2011 19:39
Na www.o.sel.cz je o tom článek....

Nicméně jdou signály stejnou trasou, nebo jeden metalikou a druhý optikou a tím může dojít jednak prostředím a jednak převodníky k rozdílné rychlosti přenosu dat a tím k naměřenému časovému rozdílu ???? Zabývá se tímhle někdo ??? Tohle by mělo napadnout elektrotechnika, každé zařízení má jinou rychlost zpracování signálu, dva PC mohou být z různých součástek a chyba je hned na světě, i když jsou "totožné", leč jen rádoby. Tolerance součástek, teplota okolí....těch vlivů je mnoho !

0 0
možnosti

E. Hagara

18. 11. 2011 19:56
Re: Na www.o.sel.cz je o tom článek....

Jak to, že na to nedošlo Slunce. Místo fotonů, které je možné podle Kocourka odklonit a tím se dopad světla na Zemi spomalí a trvá přes 8:30 minut. Neutrína ze Slunce by zde byly, co by dup a proběhli by i přes Měsíc. Jen zda by to naše orgány zaregistrovali.

0 0
možnosti

A. Herzog

18. 11. 2011 18:59
Promiňte,

před chvílí jsem si nainstaloval online slovník a vypsalo to tam všechny jazyky. Není to moje vina.

Ještě jednou můj názor :

No to jsem z toho paf, prý ze Ženevy do Milána luč v zemi.  A neletělo by to rychleji ve vzduchoprázdnu ?

0 0
možnosti

K. Holub

18. 11. 2011 20:00
Re: Promiňte,

neutrina sou tak prťaví, že i země je pro ně „vzduchoprázdno”

Co na to slovník?

0 0
možnosti

A. Herzog

18. 11. 2011 18:52
To vypadá jak kdyby si z nás dělali srandu.

No to jsem z toho paf, prý ze Ženevy do Milána luč v zemi.  A neletělo by to rychleji ve vzduchoprázdnu ?

AfrikaansAlbanianArabicArmenianAzerbaijaniBasqueBelarusianBulgarianCatalanChinese (Simplified)Chinese (Traditional)CroatianCzechDanishDetect languageDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGeorgianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatinLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishThaiTurkishUkrainianUrduVietnameseWelshYiddish⇄AfrikaansAlbanianArabicArmenianAzerbaijaniBasqueBelarusianBulgarianCatalanChinese (Simplified)Chinese (Traditional)CroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGeorgianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatinLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishThaiTurkishUkrainianUrduVietnameseWelshYiddishDetect language » Czech

0 0
možnosti

O. Dvořák

18. 11. 2011 18:59
Re: To vypadá jak kdyby si z nás dělali srandu.

On se tu nejspíš brzy objeví nějaký vědecký Cacofonix a vysvětlí to.

0 0
možnosti