Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Newyorské muzeum vytvoří sbírku vzorků DNA ohrožených druhů

Věda

  11:33
NEW YORK - Newyorské Muzeum přírodní historie se chystá vytvořit sbírku vzorků DNA ohrožených druhů. Budou pocházet z amerických přírodních parků, muzeum jimi doplní svou současnou kolekci vzorků DNA.

Vědci díky zmrazeným vzorkům získají genetický materiál, který jim umožní studovat a lépe chránit stovky druhů. Jako první získají krevní vzorky od lišek z kalifornského parku na souostroví Channel Islands, následovat je budou vzorky DNA krokodýla amerického a havajské husy.

Vzorky budou uloženy v laboratořích v podzemí muzea, kde je několik kovových nádrží chlazených tekutým dusíkem. Vejde se do nich až milion vzorků tkáně, které lze díky počítačové databázi vyhledat během několika sekund.

Americkým národním parkům, které takové zařízení k dispozici nemají, analýza vzorků DNA umožní lépe se starat o zvířata. Zkoumáním genetických vztahů mezi vzorky totiž bude možné sledovat pohyby zvířat a odhadovat velikost jejich populací.

Podle pracovníků muzea to významně přispěje k záchraně ohrožených druhů.

Julie Feinsteinová, která sbírku vzorků v muzeu řídí, zároveň ujistila, že cílem jejich snažení není klonování zvířat, přestože muzeum z tkání získává DNA.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!