Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda

Nobelovu cenu za chemii mají vědci z Německa a USA za výzkum stavby molekul

Nobelovu cenu za chemii v roce 2021 získali společně Němec Benjamin List a britský rodák působící v USA David MacMillan foto: Reuters

Nobelovu cenu za chemii letos získali společně Němec Benjamin List a britský rodák působící v USA David MacMillan za vývoj nového způsobu konstruování molekul, známého jako asymetrická organokatalýza. Oznámil to ve středu ve Stockholmu generální tajemník Královské švédské akademie věd Goran Hansson.
  14:53

I letos se tak potvrdila převažující praxe udělovat prestižní vědecké ocenění hned několika osobnostem, které se věnují výzkumu určitého tématu. Práce obou oceněných vědců měla podle akademie velký vliv na výzkum v oblasti farmacie a učinila chemii „zelenější“, zdůvodnil rozhodnutí Nobelův výbor.

List, který působí v Institutu Maxe Plancka, a skotský rodák MacMillan z americké Princetonské univerzity podle výboru nezávisle na sobě vyvinuli nový způsob katalýzy. „Už to významně prospělo lidstvu,“ konstatovala členka Nobelova výboru Pernilla Wittungová-Stafshedeová.

Loni ocenění dostaly biochemičky Emmanuelle Charpentierová a Jennifer Doudnaová za vývoj takzvaných molekulárních nůžek, s jejichž pomocí mohou vědci s vysokou přesností změnit genetickou informaci živočichů, rostlin a mikroorganismů.

V pondělí byla ohlášena Nobelova cena za lékařství, v úterý za fyziku. Ocenění, které je dotované deseti miliony švédských korun (zhruba 25 milionů korun), bude ve čtvrtek oznámeno ještě za literaturu, v pátek za mír a na závěr příští pondělí také za ekonomii. Ceny budou slavnostně předány 10. prosince, na výročí úmrtí jejich zakladatele a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Ceny ve vědeckých oborech a za literaturu si laureáti stejně jako loni kvůli koronavirové krizi nepřevezmou osobně ve Stockholmu, ale ve svých zemích.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!