Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nokia koupí Symbian

Věda

  6:00
Nokia včera oznámila zahájení nabídky na odkup veškerých akcií společnosti Symbian Limited, tvůrce stejnojmenného operačního systému, který v současné době vládne chytrým mobilním telefonům.

K dnešnímu dni bylo prodáno přes 200 miliónů přístrojů s OS Symbian. Celkem existuje 235 modelů od 8 výrobců. foto: Symbian LimitedReprofoto

Finský výrobce má dnes ve sdružení Symbian, kam spadá celá řada velkých hráčů mobilní komunikace, významný podíl dosahující necelých 48 %. K získání celého Symbianu tedy Nokia potřebuje zbylých 52 % akcií, což ji při ceně 3,647 eur za akci bude Nokii stát 264 miliónů eur. Na nabídku k odkoupení svých podílů už pozitivně zareagovaly společnosti Sony Ericsson, Ericsson, Panasonic a Siemens. Nokia rovněž očekává, že v nejbližší době na nabídku kývne také Samsung, který má rovněž v Symbianu nezanedbatelný podíl.

Podíly

Nokia dále společně s několika velkými výrobci mobilních telefonů (Sony Ericsson, Motorola, Samsung. LG), světovými operátory (AT & T, NTT DoCoMo, Vodafone) a dalšími významnými společnostmi oznámila založení Symbian Foundation za účelem vytvoření jednotné otevřené mobilní platformy. Ta bude vytvářet nové softwarové aplikace, které budou volně dostupné na internetu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!