Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nokia uvedla internetový tablet N810 WiMAX Edition

Věda

  6:00
Společnost Nokia včera představila novou verzi internetového tabletu, který oproti svému předchůdci přináší několik zásadních změn. V prvé řadě jde o podporu sítí příští generace WiMAX, uživatelé se také dočkají nového operačního systému.

Nokia N810 WiMAX Edition foto: NokiaReprofoto

Nokii N810 WiMAX Edition (dále jen WE) lze charakterizovat jako přenosné multimediální zařízení primárně určené pro připojení k internetu. Protože neobsahuje telefonní modul, nejedná se o mobilní telefon a kvůli absenci „stolního“ operačního systému nelze hovořit ani o UMPC zařízení (Ultra Mobile PC). Model N810 WE je vybaven plnohodnotným webovým prohlížečem od společnosti Mozilla, stránky se zobrazují na 4,13“ displeji s rozlišením 800 x 480 bodů. Zadávání textu má na starost výsuvná QWERTY klávesnice, k tomuto účelu lze ale použít i dotykový displej.  Nokia N810 WE běží nově pod operační systém OS2008, který je speciálně určený pro internetové tablety. Ten přináší nové funkce, k nimž patří vylepšený e-mailový klient, RSS kanály a funkce pro snadnou a rychlou aktualizaci operačního systému. Součástí standardní výbavy bude i Skype, Google Talk, IM klient či Gizmo 5. Pro videokonference poslouží integrovaná kamerka. Nokia N810 WE se hodí i pro poslech hudby a sledování videa, neboť disponuje rovněž multimediálním přehrávačem. Do interní paměti bude možné nahrát až 2 GB, vložením paměťové karty microSDHC půjde získat dalších 8 GB volného prostoru. Za zmínku jistě stojí také vestavěný GPS modul, který díky softwarové aplikaci a mapovým podkladům promění tablet v navigační systém. Možnosti konektivity se v modelu N810 WE neomezují pouze na WiMAX. Přítomny jsou rovněž bezdrátové technologie wi-fi a bluetooth. Nokia N810 WiMAX Edition by se měla na trh dostat během léta, cenu zatím výrobce neoznámil.

WiMAX – Wi-fi na MAXimum
Vysokorychlostní síť WiMAX je založená na standardech bezdrátové širokopásmové technologie, která umožňuje venkovní používání Internetu a stahování dat v běžné rychlosti 2-4 Mb/s, v maximální rychlosti až 10 Mb/s na uživatele. Na rozdíl od současných technologií jako je Wi-Fi, které jsou vázány na jeden bod a mají v ideálním případě dosah pouze několik set metrů, se sítě WiMAX skládají z celé řady navzájem propojených základnových stanic s okruhem dosahu 3-5 km, jež si uživatele předávají mezi sebou tak, jak se pohybuje po určité lokalitě.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!