Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Olympus Pen EP-1 – zrodila se nová hvězda ?

Věda

  14:03
BERLÍN - V Berlíně byl představen nástupce legendárního fotoaparátu Olympus Pen. Nový model Pen EP-1 má klasický kovový design v retro stylu s digitálním srdcem formátu čipu micro 4/3 systému s 12 Mpix rozlišením.

Konference - Berlín foto: Jan BezuchaLidové noviny

Na tiskové konferenci se objevil nejen nový Olympus Pen, ale i ambiciozní koncept fotoaparátu, který se chce vklínit mezi klasické zrcadlovky a kompakty. Spojení lehkosti a mobility kompaktu s kvalitou obrazového výstupu a ovladatelností zrcadlovky, to vše skryté v kvalitním kovovém těle, které designově navazuje na 50 let starý legendární Olympus Pen, je odvážné řešení.

Na trhu fotoaparát tohoto typu zcela jistě chyběl, i ta nejmenší zrcadlovka je realativně dost velká a i ten nejvyspělejsí kompakt nemá výměnnou optiku. Olympus zde použil poprvé snímač velikosti micro 4/3 systému rozlišení 12.3 Mpix se zabudovanou stabilizací a antiprachovým filtrem. Toto řešení umožnilo výrazně Pen menšit, ale na rozdíl od zrcadlovky nemohl být přímo v těle zabudován hledáček.

Pen se zřetelně hlásí ke všem majitelům objektivů Olympus, pomocí dvou adaptérů můžete používat jak legendární analogové Zuiko OM objektivy tak i nového 4/3 systému. Filozofie, že objektivy zůstávají a těla se mění, je pro zákazníky pozitivní.

Pen umožnuje jak rozsáhlé individuální nastavení parametrů v menu, tak i provoz v plně automatických režimech, kdy je menu redukováno. Je určen jak fotografům, kteří používají sofistikovaná nastavení tak i pro milovníky designu, kteří se technickou stránkou zabývají s nechutí. Pro ty může být například určen kreativní mod – umělecké filtry, ty jsou také v retro stylu např. kamera obskura nebo zrnitý film, a které ve spojení se změnou formátu záběru 16.9 nebo 6:6 umožňují tvůrčí experimentování. Možná zatím trochu instantní, ale to lze řešit v budoucnu pomocí firmware.

Pen kromě fotografování umožní až sedmiminutový filmový záznam v kvalitě HD 1280 x 720 (16:9). Že je Pen opravdu stylový si člověk uvědomí, houpe-li se vám na krku klasické zrcadlovky. Je to přesně ten designový výrobek, který nenechá nikoho chladným a zaručeně s ním budete středem pozornosti v každé společnosti.

Autor: