Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Operace ve třiceti skocích

Věda

  10:21
PRAHA - Lékaři poprvé operovali pacienta ve stavu beztíže. Nepříliš složitý zákrok proběhl ve speciálně upraveném dopravním letadle, které simulovalo podmínky panující na oběžné dráze kolem Země.

Vesmír. foto: http://features.cgsociety.org/Reprofoto

Důležitý krok ve vývoji metod využitelných ve vesmíru učinili ve středu francouzští lékaři. Úspěšná operace, kterou provedli v simulovaném stavu beztíže, ukázala, že v budoucnosti mohou kosmonauti spoléhat na pomoc lékařů také na oběžné dráze nebo při meziplanetárních cestách.

Lékaři během experimentu odstranili pacientovi, šestačtyřicetiletému dobrovolníkovi Philippu Sanchotovi, tukovou bulku na paži. Operace proběhla v lokálním umrtvení. Vybraný pacient byl z hlediska lékařů ideální, podle francouzských médií je jeho koníčkem bungee jumping a je tak zvyklý na náhlé přetížení.

Celý pokus trval tři hodiny, ale na vlastní operaci připadlo jen deset minut. K dosažení podmínek připomínajících situaci na oběžné dráze totiž musí letoun vystoupat do výšky a následně přejít do volného pádu (viz text Gravitaci zruší...).

Operace tedy musela proběhnout asi na třicetkrát, přičemž žádná část zákroku nemohla trvat déle než dvacet sekund. Během doby kdy letoun nabíral výšku, byla operace přerušena. Jako specializovaný operační sál posloužil upravený letoun Airbus A-300, přezdívaný Zero-G (Nulová gravitace).

Podle vedoucího operačního týmu Dominiqua Martina z univerzitní nemocnice v Bordeaux proběhl experiment úspěšně. „Nyní víme, že člověk může být operován ve vesmíru bez větších problémů,“ řekl.

Hlavní problém představovalo rozkouskování zákroku. „Kdybychom byli ve stavu beztíže nepřetržitě dvě hodiny, mohli bychom operovat slepé střevo,“ uvedl Martin.

Cílem vědců z francouzského Národního střediska pro výzkum vesmíru je vývoj chirurgických technik použitelných ve stavu beztíže. Dalším krokem má být operace, kterou provede podle pokynů pozemního řídicího střediska robot.

Francouzští experti doufají, že pokus proběhne už příští rok. Projekt medicínského robota podporuje Evropská kosmická agentura.

Autoři: