Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orbiter: simulátor raketoplánu

Věda

  6:00
Některé hry vyžadují jen trochu postřehu a hbité prsty, kterými musíte až do omrzení bušit do klávesnice. Jiné, jako například tato, nabízejí natolik komplexní napodobení reality, že se tomu až nechce věřit.

Orbiter. foto: Martin SchweigerReprofoto

V éře počítačů s procesory x86 se tu a tam vyskytla hra s příznačným názvem Space Shuttle, která se snažila nasimulovat některé okamžiky z provozu raketoplánu. Bohužel byla natolik složitá, že bez znalosti manuálu bylo možné akorát zabořit stroj čumákem do země a pokochat se efektní explozí.

Orbiter

Na odkazu této hry staví i Orbiter. Připravte se tedy na fakt, že spíše než o hru se jedná o simulátor. To znamená, že se rozhodně neobejdete bez studia návodu, který rozhodně není nikterak krátký ani snadno pochopitelný. Ostatně k pilotování opravdového raketoplánu by vám také nepostačil řidičák na moped.

Orbiter

Co za vaše úsilí nabízí hra na oplátku? V první řadě velmi dobrý pocit možnosti se zúčastnit podniků, které zůstávají většině lidí zapovězeny. Zpracovány jsou mise jak ze současnosti (let na orbitu a zpátky, připojení k vesmírné stanici), tak i fikce z budoucnosti, která zahrnuje například let na Mars. Modulární filozofie však umožňuje utvářet fanouškům další a další mise, které se průběžně objevují na fanouškovských stránkách. Stejně tak vznikají i další vesmírná plavidla s velmi futuristickými prvky.

Orbiter

Vše je podřízeno maximálnímu realismu, tedy až na čas, který lze urychlit až tisícinásobně. Let na rudou planetu pak zabere necelých pět minut.

Orbiter

Domovská stránka projektu, fanouškovská stránka, česká fanouškovská stránka

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...