Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ornitologové sčítají vodní ptáky. Pomůžou ochránci přírody i skauti

Věda

  7:05
PRAHA - Ornitologové v sobotu začali sčítat vodní ptáky. Připojili se tak k Mezinárodnímu sčítání vodních ptáků, které se uskuteční už po padesáté. Do akce se v Česku zapojí i ochránci přírody a některé skautské oddíly.

Kachny na procházce zasněženým španělským parkem foto: Reuters

Letošní sčítání bude podle ornitologů zřejmě podobné loňskému, vzhledem k současnému postupnému ochlazování. Právě povětrnostní podmínky ovlivňují chování mnohých druhů vodních a mokřadních ptáků. Informovala o tom koordinátorka sčítání Zuzana Musilová.

Loni odborníky překvapily rekordní počty takzvaných mořských kachen, druhů, jež obvykle zimují na otevřeném moři. Zjistili 110 jedinců poláka kaholky a 50 jedinců turpana hnědého. Jejich počty v posledních desetiletích na pobřeží Evropy výrazně klesají. Na území ČR se ale početněji vyskytují na velkých přehradních nádržích. Ornitologové předpokládají, že sčítání potvrdí přesun těchto druhů do vnitrozemí Evropy.

Zimujících ptáků přibývá. Nejvíc je kachen divokých

Celkem se loni v Česku uskutečnilo sčítání na rekordním počtu 680 lokalit. Bylo při něm zjištěno 56 druhů ptáků ve více než 200 tisících exemplářích, uvedli organizátoři.

Nejpočetnějším druhem byla kachna divoká, za ní následovali husa běločelá, lyska černá, racek chechtavý a kormorán velký. Kormoránům se bude letos věnovat větší pozornost. Počty kormorána velkého dosáhly v Česku vrcholu v letech 2008 až 2010, tehdy zde zimovalo až 14 tisíc jedinců.

PSALI JSME:

Výsledky mezinárodního sčítání v letech 1966 až 2014 se podle ornitologů využily k analýze, jak se mění počty zimujících vodních ptáků na území ČR. Zjistilo se, že převážná většina zimujících druhů zde přibývá. Ubylo jich pouze šest. Mezi přibývající patří rybožraví ptáci, husy, kachny i rackové. Vodní ptáci prý využívají nové, prozatím ornitologicky málo známé lokality a objevují se i mimo dosud chráněné lokality.

Autoři: ,