Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ostrovy dobývané a opouštěné

Věda

  9:14
PRAHA - Dlouhodobý projekt britských paleontologů pomohl vykreslit obraz lidského osídlování Británie. Lidé ostrov střídavě obsazovali a zase z něj prchali, podle výkyvů klimatu.

Pravěk. foto: Reprofoto

Antický svět viděl periferii světa, Ultima Thule, daleko na severu. Současní angličtí paleontologové tvrdí, že Británie ležela v průběhu posledních 700 tisíc let na samém okraji lidského světa.

Jejich tvrzení podepírají výsledky pětiletého komplexního projektu nazvaného Ancient Human Occupation of Britain Project, tedy projekt zabývající se dávným osídlením Británie. Projekt tento měsíc vrcholí.

Vědci v jeho rámci získali několik významných poznatků, například objevili patrně nejstarší doklady lidské činnosti na sever od Alp. Konkrétně se vědcům podařilo odkrýt zbytky po výrobě kamenných nástrojů. O tomto objevu LN informovaly po jeho zveřejnění v loňském prosinci.
 
Zajímavý je obraz, který odborníci z jednotlivých objevů složili. Předkové dnešních lidí, patrně druh Homo antecessor, se poprvé dostali do Británie patrně před 700 tisíci lety. Dokladem jsou výše zmíněné nálezy z Pakefieldu.

Ostrov byl v té době spojen s Evropou pevninským mostem a přírodními podmínkami připomínal dnešní severní Afriku. Žili tu hroši, sloni a hyeny.
 
Pak ale nastala zima a teploty klesly patrně na úroveň dnešní severní Skandinávie. Lidé, kteří v té době ještě neznali oheň, buď odešli za teplem na jih, nebo vymřeli.
Paleontologové objevili doklady osmi pokusů o osídlení Británie. Šest z nich ale ztroskotalo a skončilo stejně jako ten první: odchodem nebo smrtí.

„Během doby ledové procházel ostrov tak dramatickými klimatickými změnami jako málokterá jiná část světa,“ řekl k tomu Chris Stringer, vedoucí oddělení lidských dějin v Britském národnímu muzeu.

Dokonce i technologicky vyspělý Homo sapiens byl změnami klimatu donucen z ostrova již jednou odejít. Nejstarší doklady jeho přítomnosti jsou přibližně 30 tisíc let staré.

Do současnosti na ostrově přežívají potomci pozdější vlny osídlenců, která přišla před 12 tisíc lety. Britové tedy patří mezi mladé populace: jsou dědici menšího počtu generací než například domorodí Australané, Aboriginci. Největší slabinou výsledků projektu je fakt, že se nepodařilo objevit žádné pozůstatky samotných praobyvatel Británie.

Vědci mohou vycházet pouze z nálezů jejich nástrojů a jiných artefaktů. Odborníci se domnívají, že nakonec k jejich objevu dojde, ale snadné to nebude. Mnohá sídliště dávných osadníků nyní leží pod hladinou Severního moře, jak dokládají nálezy mamutích kostí v rybářských sítích.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč