Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Věda

Lidé prohrávají s papoušky. Australští kakadu se naučili jíst z popelnic


Papoušek kakadu. | foto: Shutterstock

Premium
Obyvatelé australského Sydney se nestačili divit, když si papoušci kakaduové žlutočečelatí před pár lety začali otevírat popelnice a rabovat jejich obsah. Ptáci hodují na odpadcích a nechávají za sebou nepořádek. Dovednost se mezi papoušky rychle šíří. Jestliže před rokem 2018 zvládali odklápění víka popelnice kakaduové žlutočečelatí na třech předměstích, o tři roky později už bylo takových lokalit čtyřiačtyřicet. Dnes vybírají papoušci popelnice v celé jižní polovině Sydney.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Pro člověka představuje otevření víka popelnice zcela triviální záležitost, ale od ptáků je to úctyhodný duševní výkon. Papoušci nejprve zasunou zobák pod okraj víka a nadzvednou ho. Někteří pak strčí do škvíry nohu a tou zvednou víko ještě o něco výš. Jiní si při zvedání víka pomáhají hlavou.

Nedostatečně zvednuté víko by však vlastní váhou spadlo zpátky. Proto se papoušci posouvají po okraji popelnice směrem k pantům a víko zvedají do větší výšky. Nakonec kakadu překlopí víko na druhou stranu a má k obsahu popelnice volný přístup.

Trik zjevně odhalilo jen pár papouščích Einsteinů sídlících v třech odlišných lokalitách Sydney. Zbývající kakaduové to od nich odkoukali. Německo-australský tým vedený Lucy Aplinovou z univerzity v Kostnici pozoroval papoušky při jejich počínání.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: