Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Lidé prohrávají s papoušky. Australští kakadu se naučili jíst z popelnic


Papoušek kakadu. | foto: Shutterstock

Premium
Obyvatelé australského Sydney se nestačili divit, když si papoušci kakaduové žlutočečelatí před pár lety začali otevírat popelnice a rabovat jejich obsah. Ptáci hodují na odpadcích a nechávají za sebou nepořádek. Dovednost se mezi papoušky rychle šíří. Jestliže před rokem 2018 zvládali odklápění víka popelnice kakaduové žlutočečelatí na třech předměstích, o tři roky později už bylo takových lokalit čtyřiačtyřicet. Dnes vybírají papoušci popelnice v celé jižní polovině Sydney.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Pro člověka představuje otevření víka popelnice zcela triviální záležitost, ale od ptáků je to úctyhodný duševní výkon. Papoušci nejprve zasunou zobák pod okraj víka a nadzvednou ho. Někteří pak strčí do škvíry nohu a tou zvednou víko ještě o něco výš. Jiní si při zvedání víka pomáhají hlavou.

Nedostatečně zvednuté víko by však vlastní váhou spadlo zpátky. Proto se papoušci posouvají po okraji popelnice směrem k pantům a víko zvedají do větší výšky. Nakonec kakadu překlopí víko na druhou stranu a má k obsahu popelnice volný přístup.

Trik zjevně odhalilo jen pár papouščích Einsteinů sídlících v třech odlišných lokalitách Sydney. Zbývající kakaduové to od nich odkoukali. Německo-australský tým vedený Lucy Aplinovou z univerzity v Kostnici pozoroval papoušky při jejich počínání.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat