Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pod dohledem veřejných fakult dostudují na UJAK někteří studenti

Věda

  16:15
PRAHA - Pedagogické fakulty veřejných vysokých škol poskytnou odbornou garanci, aby mohli studenti speciální pedagogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) dokončit své studium. Minimálně studenti závěrečného ročníku by mohli získat diplom na této soukromé vysoké škole.

O konkrétních podmínkách případných přestupů dalších studentů na jiné vysoké školy se bude jednat později. Na úterní schůzce se na tomto postupu domluvili ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), rektor UJAK Luboš Chaloupka a děkani pedagogických fakult.

ČTĚTE TAKÉ:

V posledním ročníku jsou zhruba čtyři stovky ze 1418 ohrožených studentů. Ti by mohli dotáhnout studium do konce díky konsorciu ze zástupců pedagogických fakult, které bude odborným garantem kvality. „To by mohl být argument, aby se mohla prodloužit akreditace do 31. prosince,“ řekl ministr Chládek. Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková, s níž se v úterý rovněž sešel, je podle něj tomuto postupu nakloněna.

Chládek: Dostudují, nebo přejdou

V průběhu odvolacího procesu, kdy se bude UJAK snažit zvrátit stanovisko komise o neprodloužení akreditace tomuto oboru, je možné průběžně jednat o případných přestupech dalších studentů na veřejné vysoké školy. „Pokud by všichni nemohli dostudovat na UJAK, rozšířili bychom možnost přijetí na veřejných fakultách,“ řekl ministr.

UJAK: AK má mylné argumenty

Největší soukromá univerzita v zemi UJAK s hodnocením komise ani dalšími zveřejňovanými informacemi nesouhlasí. Na svých internetových stránkách zveřejnila seznam údajných omylů, které se o ní šíří, s jejich uvedením na pravou míru. Soukromá univerzita v něm znovu zdůrazňuje, že jeden učitel rozhodně nevede 65 diplomových prací, ale maximálně dvacet. Akreditační komise při kalkulaci 65 prací na učitele vycházela z počtu studentů a pedagogů zaměstnaných přímo na UJAK.

Univerzita považuje za nepravdivou také argumentaci, že má jako celek příliš mnoho studentů a málo učitelů. Poukazuje na to, že počet studentů od roku 2010 na základě doporučení Akreditační komise snížila z 11 350 na 5 829.

Zaměstnává přitom 233 akademických pracovníků a k tomu dalších 185 externích spolupracovníků, což je zhruba 25 studentů na jednoho pracovníka. Zákon ani žádný předpis přitom nestanovuje poměr počtu studentů a učitelů.

Kvůli zákonu o pedagogických pracovnících

Přímo v učitelsky zaměřeném oboru speciální pedagogika je vysoký počet studentů dán tím, že univerzita vyšla vstříc požadavkům pedagogů na doplnění kvalifikace kvůli zákonu o pedagogických pracovnících. V současné době je pouze na tomto magisterském oboru, tedy bez příbuzného oboru speciální pedagogika, v obou ročnících zhruba tisícovka studentů.

Od podzimu by se však měl jejich počet snížit na 340 studentů, pokud se tedy univerzitě podaří zvrátit stanovisko Akreditační komise neprodloužit akreditaci pro tento obor. Studentům, kteří jsou převážně v kombinované formě studia, se věnuje 36 pedagogů.

Autoři: ,