Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podzimní termín maturitních testů nezvládla skoro polovina studentů

Věda

  16:49
PRAHA - Maturitní testy v podzimním termínu nezvládlo 44,2 procenta středoškoláků, kteří je opakovali nebo nahrazovali. V případě maturantů, kteří skládali zkoušku v řádném termínu, neuspělo 38,7 procenta. V řádném termínu znovu dopadla nejhůře matematika, v jejímž testu neuspěly 47,2 procenta maturantů. Informoval ve středu mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Jan Pohanka. Loni na podzim opravný test nezvládlo 42 procent žáků.
Studenti (ilustrační foto)

Studenti (ilustrační foto) foto: MAFRA - Václav Šlauf

V opravném termínu skládalo nejvíce maturantů zkoušku z matematiky. Dostavilo se jich 6 296, přičemž 43,3 procenta z nich propadlo. Ještě vyšší neúspěšnost byla při opravném testu z českého jazyka a literatury, který psalo 1 940 maturantů. Ten nezvládlo 53,4 procenta maturantů.

Opravné testy z cizího jazyka psalo celkem 2 095 žáků, z nichž 765 neuspělo, což představuje neúspěšnost 36,5 procenta. Nejhůře dopadly ruština a němčina, z nichž opravný test nezvládlo přes 40 procent zúčastněných. V angličtině bylo neúspěšných 34,8 procenta maturantů.

K TÉMATU:

V případě opravných maturit se nejedná pouze o žáky, kteří se o maturitu neúspěšně pokoušeli na jaře. Každý maturant má totiž nárok na celkem tři pokusy (řádný a dva opravné), přičemž maturitu musí vykonat nejdéle pět let po absolvování posledního ročníku středoškolského studia.

V řádném termínu na podzim konali maturitní zkoušku studenti, kteří k ní na jaře nebyli připuštěni a v létě je čekal reparát nebo zkouška nezbytná pro dodatečnou klasifikaci. Z matematiky z nich neuspěla téměř polovina, z češtiny a cizího jazyka to byla zhruba pětina. Z cizích jazyků přitom podobně jako na jaře dopadla nejhůře němčina, jejímž testem neprošlo 34 procent prvomaturantů.

Bylo podáno 22 235 přihlášek k didaktickým testům, ale nakonec jich bylo napsáno 18 114. Někteří maturanti přitom měli skládat zkoušky z obou povinných předmětů, tedy češtiny i cizího jazyka, nebo matematiky. Patnáct procent z více než 15 000 středoškoláků, kterých se to týkalo, se didaktického testu nezúčastnilo, uvedl Cermat v tiskové zprávě.

Podzimní termín je horší

Podzimní termíny maturit tradičně mají výrazně horší výsledky než jarní. Úspěšnost maturantů je totiž výrazně rozdílná na jednotlivých typech škol. K opravným testům tak míří především studenti ze vzdělávacích institucí, pro něž je státní maturita náročná. Například na jaře na gymnáziích nezvládlo státní maturitu jen 3,3 procenta prvomaturantů, zatímco na nástavbách, které byly na opačném konci spektra, to bylo 44,8 procenta.

Výrazné zhoršení letos přišlo v testu z českého jazyka a literatury. Loni u něj i v opravném termínu propadly 17,3 procenta maturantů, tentokrát to byla více než polovina. V matematice se naopak úspěšnost při opravných maturitách oproti loňsku zlepšila, na podzim 2013 ji nezvládlo 52 procent studentů.

Jarní termín maturitních zkoušek letos dopadl nejhůře od jejich zavedení v roce 2011. Společnou část nezvládlo 18,7 procenta z těch, kteří ji vykonávali poprvé.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Právě čtete