Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Posílat lidi do vesmíru je bláznivé, tvrdí vědec

Dobývání vesmíru je mýtus zděděný z dob Divokého západu a studené války, říká Richard Bonneville, zástupce ředitele francouzského Národního centra kosmického výzkumu CNES. Prahu navštívil minulý týden na pozvání Francouzského institutu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
TK

T. Kohout

6. 6. 2011 13:36
opravdu jsou automaty lepší než kosmonauti?

Když porovnám americký pilotovaný průzkum Měsíce a ruský automatický (např. Lunochod), tak je vcelku jasné, který měl větší vědecký přínos. Vezměte si dnešní mise na Mars. Vozítko zapadne do písku a je po zkoumání, nehledě k jeho malé rychlosti, kterou se po Marsu pohybuje. Navíc stále nemáme z Marsu jediný vzorek, dokonce není známo ani přesné složení půdy.

Uznávám ale, že dnešní kosmický výzkum je velmi drahý a je v podstatě v plenkách a o nějakém dobývání vzdáleného vesmíru nemůže být řeči. Jako analogii bych použil pračlověka, který se s primitivním člunem pustil na větší řeku nebo na cestu okolo pobřeží v porovnání s dnešními zaoceánskými loděmi.

Také bych ale souhlasil s příspěvkem, který tvrdí, že názory toho vědce jsou dány francouzskými neúspěchy v pilotované kosmonautice.

0 0
možnosti
MS

M. Stuchlik

29. 5. 2011 12:54
Není důvodem tohoto názoru spíš fakt

že francouzům se nepodařilo dostat do kosmu své lidi a proto aspoň zlehčují úspěchy jiných? Specielně u Francouzů by mne to nepřekvapilo ...

0 0
možnosti
MZ

M. Zapletal

26. 5. 2011 9:09
mrkněme do historie

A najdeme poučení:

  Ve středověké Číně si kdysi taky mysleli, že už všechno zjistili objevili a nebylo proto potřeba udržovat ohromné loďstvo (tehdy nějvětší na světě) - tak ho v podstatě zrušili. A pak připluli Španělé Holanďani a Angličani a málem celou říši středu kolonizovali a k tomu téměř minochodem objevili Ameriku a to všechny mořeplavecké velmoci měli dohromady asi desetinu lodí co Čína.

  Prostě mají tyto šíleně nebezpečné výpravy smysl jen ještě nedokážeme domyslet a dohlédnout co všechno nám to může přinést.

  Jasně, že je to drahý a proto taky čínský císař svoje loďstvo zrušil - výsledek neobjevil Ameriku přestože k tomu měl nejlepší předpoklady.

0 0
možnosti

d. Šimáček

26. 5. 2011 13:42
Re: mrkněme do historie

jo jo chtel jsem napsat neco podobnyho, :)

takze jen mala douska, pokud se lidstvo samo nezlikviduje, bude kolonizace vesmiru nezbytna :)

0 0
možnosti
VS

V. Skalová

25. 5. 2011 18:13
Francouzská verze kyselých hroznů

;-))

0 0
možnosti

v. čajka

25. 5. 2011 14:16
Bláznivé je především

utváření světa dle zájmu deseti tisíc nejmocnějších a nejbohatších.A že na tom schází i kosmický výzkum je možná ještě ta nejmenší škoda.Ale škoda to je.

0 0
možnosti
VK

V. Klíma

26. 5. 2011 23:38
Re: Bláznivé je především

Pane Čajko, vy už jste tomu svému revolučnímu nadšení podlehl natolik, že se s námi o něj musíte dělit i těchto článcích?

Jen trnu, kdy začnete svým mudroslovím kořenit články o vaření. Představa, že cenzurujete nějaké jídlo jako buržoazní nebo nedostatečně pokrokové, mi bere chuť k jídlu už teď.

0 0
možnosti
JB

J. Blažej

25. 5. 2011 10:32
Má pravdu,

já jen nevím, proč sdělovací prostředky vypouštějí tolik kachen. Cesta člověka na Mars je skutečně zbytečná, příliš nákladná a příliš riskantní. Navíc to nic nepřinese. Byl by to pro člověka drahý hřbitov... Situace ve světě bude v budoucích časech pořád horší, lidé chudší a nespokojenější. Svět na to mít nebude, nakonec i ti lidé se proti takovým nesmyslům postaví. Kdo takto fantazíruje, ten by měl jít z vedoucí pozice. Není to vůči světu a člověku zodpovědné chování. Milionáři (i někteří politici) ať se vyřádí na "bandžídžampingu" a ať nedělají ze světa cirkus pro sebe.

0 0
možnosti