Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Příliš mnoho zobáků?

Věda

  9:37
PRAHA - Zachumelené krmítko s početnou návštěvou nejrůznějších opeřenců má v idylických představách o zimě své nezastupitelné místo. Přezimující ptáci dostávají od lidí obrovské množství potravy. Jen v USA a Velké Británii se ročně prodá půl milionu tun krmiva určeného pro přikrmování volně žijících ptáků. Jak citelný je tento zásah do přírody a jaké má následky?

Sýkora koňadra (Parus major) u krmítka foto: J.J. Kennedy

Odpověď na tuto otázku hledá tým britských biologů vedený Gillian Robbovou z Queen's University v severoirském Belfastu.

Někdy krmení ptákům svědčí. Jasně to prokázala studie zveřejněná ve vědeckém časopise Biology Letters. Robbová přikrmovala přes zimu sýkory modřinky v některých lesích burskými oříšky. V jiných lokalitách ponechala ptáky, aby se o sebe postarali sami. O pozitivním vlivu přikrmování nebylo pochyb. Krmené sýkory vyvedly na jaře podstatně více mláďat než ptáci, kteří se museli bez buráků obejít.

Jak ale dokazují výsledky mnohaletého bádání na velkém počtu různých ptačích druhů zveřejněné Gillian Robbovou a jejími kolegy ve vědeckém časopise Frontiers in Ecology and the Environment, nemají plná krmítka na ptáky vždycky tak příznivý efekt.

Vydatně přikrmované floridské sojky zahajují snášku vajec velmi brzy. Mláďata se pak líhnou v časném jaru, kdy pro není dost vhodné potravy. Přikrmování ptactva během zimy má i další nepříznivé následky. Přezimující ptáci se díky plným krmítkům dočkají jara v nepřirozeně dobré kondici. Tažní ptáci jsou po návratu ze zimovišť na jihu vyčerpáni dlouhým letem, a svádějí pak s vykrmenými „starousedlíky“ nerovný zápas o místa ke stavbě hnízda nebo potravu.

Negativní dopady na životní prostředí s sebou nese i intenzivní pěstování rostlin pro produkci nejrůznějších ptačích zobů. Vedle bezohledného hnojení a používání chemických postřiků zatěžuje životní prostředí i transport tisíců tun krmiva od pěstitelů ke spotřebitelům.
Na otázku, zda v zimě ptákům sypat do krmítek, odpovídá Gillian Robbová v rozhovoru pro časopis Science vyhýbavě: „Potřebujeme o tom vědět mnohem více.“ Někteří ornitologové už ale se zimním přikrmováním ptáků přestali.
Autor:

Pronájem bytu 2+1 90 m2
Pronájem bytu 2+1 90 m2

Stará, Ústí nad Labem - Ústí nad Labem-centrum
11 000 Kč/měsíc