Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Programu Skype hrozí zánik

Věda

  10:46
Komunikační program Skype, který umožňuje bezplatné volání po internetu a levné hovory do pevných a mobilních sítí po celém světě, možná brzy skončí. Vlastník Skypu, společnost eBay, se totiž soudí s jeho tvůrci o práva k technologii, na níž aplikace běží.

Skype. foto: eBayReprofoto

V říjnu 2005 koupil eBay coby provozovatel nejznámější internetové aukční síně službu Skype od firmy Joltid. Součástí obchodu, jehož hodnota dosáhla 2,6 miliardy dolarů, ovšem nebyly práva k technologii peer-to-peer, kterou Skype používá ke své činnosti.

Spory mezi oběma společnostmi nastaly v okamžiku, kdy se eBay rozhodl tuto technologii inovovat, na což nemá údajně podle smlouvy právo. Firma Joltid, která dříve bez úspěchu požadovala zvýšení licenční poplatků za pronájem této technologie, se proto rozhodla celou věc hnát k soudu.

Další možnosti volání přes internet

Microsoft NetMeeting, VoIPBuster, Jajah, X-Lite, TeamSpeak, Ventrilo, klikniavolej.cz ...

Pokud Joltid spor vyhraje, přijde Skype o jádro celého programu, bez něhož nebude moci nadále fungovat. V tomto případě bude Skype muset přejít na alternativní řešení, což se samozřejmě neobejde bez obrovských komplikací, nebo svou činnost definitivně ukončit. Verdikt soudu má být znám až v červnu příštího roku.

Skype

Skype je celosvětově nejrozšířenější program pro telefonickou komunikaci přes internet. Počet jeho uživatelů dosahuje téměř půl miliardy, z nichž 40 milionů se k němu přihlašuje denně. Program existuje ve verzi pro Windows, Mac OS a Linux. Nainstalovat ho lze rovněž na telefony s operačním systémem Windows Mobile, iPhone, Nokia N800/N810 a herní konzoli Sony PSP. Dostupná je také verze Lite napsaná v jazyce Java, který dnes podporuje většina mobilů.


Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...