Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Progress prý přiletěl k ISS v nejvyšší čas, docházely zásoby

Věda

  11:38
MOSKVA - Ruská posádka na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) měla vinou dubnové havárie ruské nákladní kosmické lodi Progress zásoby léků a potravin už jen na šest týdnů, než potíže vyřešil 5. července přílet jiného nákladního kosmického plavidla. Agentuře TASS to dnes řekl Valerij Bogomolov, náměstek ředitele Ústavu lékařských a biologických otázek (IMBP) Ruské akademie věd.

Progress foto: Reuters

„Měli jsme na orbitální stanici zásoby léčiv, které by stačily nejvýše na půldruhého měsíce. Také vznikl relativní nedostatek potravin. Koncem června jsme měli 88 porcí, zatímco Američané asi 270 až 300,“ prozradil Bogomolov.

Sonda, která prozkoumá Pluto, se probudila z hibernace

Američané se o zásoby ve „své“ spíži s ruskými kolegy podělili. „Nyní, kvůli havárii nákladní lodi Dragon může vzniknout opačná situace, kvůli narušení plynulosti dodávek amerických nákladů,“ odhadl ruský expert.

Řízení bez adaptéru

Nicméně Progress, který se k ISS připojil 5. července, doplnil nejen ruské zásoby, ale operativně přivezl i menší americký náklad. V nákladu, který byl ztracen v dubnu, byl i síťový adaptér umožňující používat ruské přístroje v americké části orbitálního komplexu a naopak. Řízení letu nicméně povolilo používat zařízení i bez adaptéru, dokud nebude dodán nový. 

„Přistoupili jsme na riziko, protože důležitost výzkumu byla dosti vysoká. Nyní už bylo zařízení doručeno a další výzkumy se povedou normálně,“ řekl Bogomolov a dodal, že i přes havárie nákladních lodí se vědecký program úspěšně plnil. „Obávali jsme se, že když na stanici zůstanou jen tři, a ne šest kosmonautů, tak nebudou mít čas na vědu. Ale posádka se předvedla jako natolik profesionální, že plní celý vědecký program, aniž by to bylo na úkor obsluhy ISS. Je velice důležité, že kvůli haváriím nedošlo k velkým výpadkům v plnění programu. Splníme jej,“ ujistil.

Tříčlená posádka

Vesmírná loď Progress, která měla koncem dubna na ISS dopravit zásoby, vypověděla poslušnost kvůli závadě třetího stupně nosné rakety. Loď se pak 8. května propadla zpět do zemské atmosféry, kde zanikla. Nehoda oddálila návrat části posádky ISS na Zemi. Koncem června ztroskotala hned při startu také mise americké nákladní lodi Dragon.

Na orbitální stanici je nyní tříčlenná posádka. Tvoří ji Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly, kteří na ISS stráví rok, a další ruský kosmonaut Gennadij Padalka, jehož nynější mise začala koncem března a skončit má v září.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!