Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Radiace z fukušimské elektrárny zdeformovala tři generace motýlů

Věda

  7:00
TOKIO - Tři generace motýlů z okolí jaderné elektrárny v japonské Fukušimě pocítily následky radiace, která se z tamějších reaktorů rozšířila po jejich poškození zemětřesením a hlavně následnou vlnou tsunami loni v březnu.
Motýl (ilustrační foto)

Motýl (ilustrační foto) foto: Shutterstock

S odvoláním na japonské vědce o tom dnes informovala agentura AFP. Anomálie zejména v podobě zakrslých křídel či zdeformovaných očí byly zjištěny u 12 procent modrásků, kteří byli vystaveni radiaci ještě jako larvy. Vědci odchytili množství těchto motýlů v květnu, tedy dva měsíce po nehodě, s cílem sledovat jejich reprodukci v laboratorních podmínkách.

Havárie

Havárie fukušimské elektrárny byla nejhorší jadernou katastrofou od výbuchu černobylské elektrárny v roce 1986. Ve třech reaktorech elektrárny roztálo palivo a 160 000 lidí muselo kvůli katastrofě opustit domovy. Přímá postižení lidí z jejího okolí sice zjištěna nebyla, ale panují obavy, že se následky mohou dlouhodobě zdravotně projevit, a to i u jejich potomků. Viditelné to podle odborníků bylo po působení radiace na obyvatelstvo, které přežilo výbuchy amerických jaderných bomb nad městy Hirošima a Nagasaki na konci druhé světové války.

Podobné problémy pak mělo 18 procent motýlů z následující generace, sdělil AFP profesor Džodži Otaki z Rjúkjúské univerzity na Okinawě. Deformace pak pokračovaly i u třetí generace, která byla postižena z 34 procent, a to i přesto, že výzkumníci dali ke spáření zdravé motýly z jiné oblasti s těmi z oblasti z Fukušimy.

Půl roku po katastrofě odchytili vědci jinou várku motýlů u Fukušimy a zjistili u nich 52procentní míru genetického poškození. Pokusy byly provedeny i na zdravé generaci motýlů, které výzkumníci vystavili slabým dávkám radiace v laboratořích. Následky byly stejné jako u první generace fukušimských motýlů.

"Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že záření ze závodu ve Fukušimě poškodilo geny motýlů," řekl Otaki. Vědci hodlají provést experimenty i s dalšími zvířecími druhy z postižené oblasti.

Autoři: ,