Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Raketoplán Atlantis přistál na Mysu Canaveral

Věda

  12:30
Mys Canaveral - Raketoplán Atlantis amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dnes krátce po poledni přistál na floridském Mysu Canaveral. Přistát měl původně ve středu. NASA ale návrat odložil kvůli špatnému počasí a výskytu několika záhadných předmětů, které v uplynulých dnech proletěly v bezprostřední blízkosti raketoplánu.

Raketoplán Atlantis na cestě ke startovací rampě foto: BRUCE WEAVERAFP

Po půl deváté SELČ posádka uzavřela nákladovou část Atlantisu, v níž na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) přepravila 17,5 tuny zásob a zařízení na její dostavbu. Zhruba dvě hodiny poté dal NASA konečné povolení k návratu na Zemi. Následně posádka zažehla na tři minuty dva malé motory, které raketoplán na oběžné dráze zpomalily, takže začal klesat.

Přestože tyto motory stroj zbrzdily jen o asi 300 kilometrů v hodině, ačkoli rychlost Atlantisu byla kolem 29.000 kilometrů v hodině, umožnilo mu to opustit oběžnou dráhu. Před přistáním na 4500 metrů dlouhé přistávací dráze Kennedyho vesmírného střediska na Floridě raketoplán proletěl nad Tichým oceánem, Mexikem a Mexickým zálivem.

Agentura AP napsala, že mise raketoplánu byla úspěšná. Šlo o první misi od pádu raketoplánu Columbia v únoru 2003, která byla zaměřená výhradně na dokončovací práce na ISS. NASA předtím dvakrát vypustil raketoplán Discovery. Tyto lety nicméně měly za cíl ověřit bezpečnostní opatření,  které agentura provedla v reakci na pád Columbie, při němž zahynulo sedm astronautů.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!