Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Rakovina neznamená konec sexu, existuje léčba poruch, tvrdí sexuologové

Věda

  6:46
PRAHA - Rakovina neznamená konec sexu, upozorňují sexuologové. Ač většině nemocných dokážou pomoci, aby měli plnohodnotný sex, obrací se na ně jen minimum onkologických pacientů, častěji muži. Ženy vyhledávají pomoc méně. Na vině může být ostych či obava říct si o pomoc, řekla novinářům lékařka Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice Taťána Šrámková.
Orgasmus - ilustrační foto

Orgasmus - ilustrační foto foto: Shutterstock

„Snažíme se sexuologické problémy pacientů s onkologickým onemocněním medializovat, abychom prolomili tabu. V Česku roste počet onkologických onemocnění a pacienti se přicházejí poradit jen ve zlomku případů,“ uvedla. Každý třetí člověk onemocní během života rakovinou, onkologická léčba je úspěšnější, víc lidí se uzdraví, nebo alespoň mají kvalitní život. K tomu patří i sex, připomněl přednosta ústavu Michal Pohanka.

Rakovina prsu se třetině žen vrací. I tak ale mohou prožít kvalitní život, upozorňuje kampaň

U velké části nemocných v důsledku náročné onkologické léčby a stresu ze složité životní situace klesne či zcela zmizí sexuální touha. Muži přicházejí hlavně kvůli poruchám erekce, ženy trápí ztráta vzrušivosti, orgasmu a problémy s plodností. Pro muže jsou účinné léky, pro ženy zatím ne, pomáhají jim psychofarmaka a psychoterapie.

Odbornou pomoc vyhledají nejčastěji muži po léčbě rakoviny prostaty, střev, konečníku či rakoviny, ženy po léčbě rakoviny prsu. „Typickým pacientem je muž s rakovinou prostaty ve věku mezi 45 až 65 let,“ upřesnil Pohanka. Poruchami erekce trpí až 90 procent mužů po odstranění prostaty. Moderní léčba to umí řešit téměř ve 100 procentech případů. Ženy po komplexní léčbě rakoviny prsu si nejčastěji stěžují na malý zájem o sex, na snížení touhy, v polovině případů mají problém s dosažením orgasmu. Popisují, že se po léčbě, při níž přišly o jedno či obě prsa, necítí sexuálně atraktivní. Problémy souvisejí výrazně s psychikou, se vztahovými problémy, léčba proto musí být komplexní.

Pro objednání u sexuologa není třeba doporučení, u onkologických pacientů ale je výhodou, když přinesou dokumentaci ze své léčby, nebo alespoň závěrečnou zprávu.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...