Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konkurence pro Nobela? Ruský boháč založil cenu pro fyziky

Věda

  7:00
MOSKVA - Ruský podnikatel Jurij Milner, jehož jmění časopis Forbes odhaduje na miliardu dolarů (více než 20 miliard korun), zřídil vlastní cenu za fyziku. Udělována má být každým rokem jako Nobelova cena, ale peněžní odměna je trojnásobná.

Prestižní Nobelova cena. foto: REPRO LNReprofoto

Speciálně zřízený fond, v jehož vedení je kromě Milnera i americký nositel Nobelovy ceny z roku 1979 Steven Weinberg, má vyhlašovat vítěze ve dvou kategoriích: v té hlavní každý z již renomovaných učenců obdrží po třech milionech dolarů, zatímco začínající vědce mají povzbuzovat tři prémie po 100 000 dolarech. Loňští nositelé Nobelovy ceny za fyziku získali 1,1 milionu dolarů. Oznámil to hospodářský list Vedomosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Letošní vítěze své ceny - devět fyziků včetně tří ruských vědců - vybral sám Milner, podle kterého se všichni nominovaní uvolili ocenění a miliony přijmout. "Je pro mne naprosto únosná částka," ujistil podnikatel, podle kterého by výdělky v základním výzkumu neměly být menší než třeba na burze.

Milnerova cena se má od Nobelovy lišit nejen honorářem, ale i tím, že má vyzdvihovat i čerstvé objevy, zatímco švédská akademie věd vyžaduje experimentální ověření. Pak ale objevitel musí na výsledky čekat i desítky let či donekonečna. Milner však míní, že vědě je užitečný i záporný výsledek. V příštích letech mají nositele ceny vybírat dosavadní laureáti z kandidátů navržených prostřednictvím speciální internetové stránky, aby se vše dělo zcela transparentně.

Opouštějí Rusové vědu?

Samého Milnera, který vystudoval fyziku na Moskevské státní univerzitě, donutila situace v zemi svého času opustit čistou vědu a vrhnout se na podnikání, a to zpočátku působil na půdě ústavu vedeného zatím posledním ruským nositelem Nobelovy ceny za fyziku Vitalijem Ginzburgem. Ale jako zakladatel investičního fondu DST Global a ruské internetové firmy mail.ru si vede tak úspěšně, že jej Forbes letos jako jediného Rusa zařadil na 29. příčku mezi stovkou nejúspěšnějších investorů na světě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Možná je Milnerova cena nejen splátkou vůči opuštěné vědecké kariéře, ale i reakcí na trpkost, že Rusové v posledních letech vyklízejí pozice ve světové vědě. Předloni sice Nobelovu cenu za fyziku vyhráli dva původem ruští vědci, Andre Geim a Konstantin Novoselov, ale ti ke svým objevům dospěli v britském Manchesteru. Následnému vábení k návratu do vlasti odolali.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...